مجموعه تصاویر قدیمی ابزارهای جنگی متعلق به سایر کشورها به عنوان تصاویر انبار سلاح‌های کشف شده‌ای ولایت هلمند منتشر شد

False Terrorism

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان مجموعه‌ای از تصاویر ابزارهای جنگی را منتشر کرده‌اند. آنان با نشر این تصویرها اذعان کرده‌اند که نیروهای نظامی افغان در ولایت هلمند یک انبار ابزارهای جنگی مخالفین حکومت را کشف کرده‌است.

نتیجه تحقیق ما نشان می‌دهد که این تصویرها قدیمی و نامرتبط بوده و از نقاط مختلف جهان است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان مجموعه‌ای از تصاویر ابزارهای جنگی را منتشر کردند. کاربران این مجموعه‌ای تصاویر را در (4 می 2021) نشر کرده‌اند. آنان با نشر این مجموعه‌ای تصاویر بیان کرده‌اند که نیروهای نظامی افغان در ولایت هلمند یک دیپوی ابزارهای جنگی و مهمات ملیشه‌های پنجابی را کشف کرده‌است. به نقل از کاربران رسانه‌های اجتماعی این سلاح‌ها ساخت کشور ایران است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\05.05.2021\Claim.png

Facebook / Archived-Link

بررسی واقعیت: با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر دریافتیم که این تصویرها قدیمی است. ابزارهای جنگی که در تصاویر مشاهده می‌شود از سایر کشورها بدست آمده است. ما در مورد هر تصویر جداگانه تحقیق کرده‌ایم که نتیجه این تحقیق را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

تصویر نخست را وبسایت Idilnews در (20 جولای 2019) به نشر رسانیده است. این وبسایت هم‌زمان با نشر این تصویر گفته است که کشتی حامل مواد انفجاری از بندر موگادیشو پایتخت کشور سومالی فرار کرده است. به نقل از این وبسایت، این کشتی حامل مواد انفجاری برای گروه الشباب بوده که توسط نیروهای نظامی سومالی بازداشت شده است. در این یادداشت آمده است که این کشتی سپس از توقیف در بندر موگادیشو ناپدید شده است. در یادداشت هم‌چنان آمده است که منابع در سومالی گفته‌اند که این کشتی توسط شبه‌نظامیان الشباب ربوده شده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\05.05.2021\1.png

Idilnews / Archived-Link

تصویر دومی را وبسایت DeseretNews در (5 جنوری 2012) منتشر کرده است. در زیرنویس تصویر نشر شده از سوی این وبسایت نگاشته شده است که سلاح‌های شرکت خصوصی امنیتی گراداورلد (Garda World) مصادره شده است. در این یادداشت هم‌چنان گفته شده است که دو نفر بریتانیایی و همکاران افغان آنان در پیوند به اتهام سلاح‌های غیرقانونی از این شرکت بازداشت شده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\05.05.2021\2.png

DeseretNews / Archived-Link

تصویر سومی را وبسایت Reporterly در (15 جون 2019) منتشر کرده است. این وبسایت ‌هم‌زمان با نشر این تصویر نگاشته است که مقام‌های امنیتی از دست‌گیری یک عضو اصلی طالبان و کشف یک انبار مهمات این گروه در ولایت ارزگان افغانستان خبر داده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\05.05.2021\3.png

Reporterly / Archived-Link

چهارمین تصویر را وبسایت HawarNews در (12 اکتبر 2020) منتشر کرده است. در یادداشتی که هم‌زمان با این تصویر از سوی این وبسایت نشر شد، گفته شده است که گروه ویژه 19 داعشی را در حومه دیرالزور بازداشت کرده است. به نقل از این یادداشت همراه با افراد بازداشت شده چندین میل اسلحه نیز بدست این گروه افتاده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\05.05.2021\4.png

HawarNews / Archived-Link

و تصویر نهایی را آریانانیوز در (21 سپتامبر 2019) نشر کرده است. به نقل از گزارشی که این رسانه منتشر کرده است گفته شده که طراح حمله انتحاری زابل در ولایت غزنی بازداشت شد. در این گزارش آمده است که نیروهای افغان در نتیجه یک عملیات در ولایت غزنی، ۹ جنگجوی طالب را بازداشت کرده‌است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\05.05.2021\5.png

ArianNews / Archived-Link

نتیجه‌گیری: مجموعه تصاویر قدیمی که نشان می‌دهد ابزارهای جنگی از سایر مناطق و کشورهای دیگر کشف شده است به عنوان تصاویر انبار سلاح‌های کشف شده‌ای ولایت هلمند منتشر شد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *