تصویر یک عملیات نظامی عراق به عنوان تصویر عملیات نظامیان افغان منتشر شد

Partly False Terrorism

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از یک عملیات نظامی را منتشر کردند. آنان با نشر این تصویر گفته‌اند که در نتیجه یک عملیات نظامی، نیروهای امنیتی افغان در ولایت هلمند بسیاری از افراد گروه طالبان را از بین برده‌اند.

نتیجه تحقیق ما نشان می‌دهد که این تصویر از یک عملیات نظامی در عراق است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از یک عملیات نظامی را همه‌گانی کردند. تصویر این عملیات نظامی از سوی کاربران رسانه‌های اجتماعی در (4 می 2021) منتشر شده است. آنان با نشر این تصویر گفته‌اند که نظامیان افغان در عملیاتی علیه گروه طالبان در ولایت هلمند تلفات زیادی را به این گروه وارد کرده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\04.05.2021\Claim.png

Facebook / Archived-Link

بررسی واقعیت: با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر دریافتیم که این تصویر قدیمی و از یک عملیات نظامی در عراق است. این عملیات در شهر موصل عراق از سوی نیروهای ویژه‌ای ضد هراس افگنی این کشور راه اندازی شده بود. چندی قبل شماری از رسانه‌ها در افغانستان هم‌چنان این تصویر را منتشر کرده‌اند. در (14 دسامبر 2020) صفحه فیس‌بوک RTA Dari نیز این تصویر را به عنوان تصویر عملیات قطعه مرگ ولایت هلمند منتشر کرد. نشر این تصویر از سوی RTA Dari انتقادهای شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی را در پی داشت و این صفحه را وادار به عذرخواهی کرد. سپس از نشر این تصویر در (15 دسامبر 2020) صفحه فیس‌بوک RTA Dari اعلام کرد که نشر این تصویر از سوی این صفحه یک اشتباه انسانی بوده است و از کاربران بابت نشر تصویر اشتباه پوزش خواست.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\04.05.2021\Fact2.png

 Facebook / Archived-Link

وبسایت Shiawaves در (15 دسامبر 2020) هم‌چنان این تصویر را منتشر کرده است. این وبسایت همراه با نشر این تصویر نگاشته است که ماموران ضد تروریزم عراق 42 شبه‌نظامی داعش را در جنوب موصل از بین برده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\04.05.2021\Fact.png

Shiawaves / Archived-Link

از سوی دیگر در (16 دسامبر 2020)، وبسایت Arrahmah نیز این تصویر را منتشر کرده است. این وبسایت هم‌زمان با نشر این تصویر عنوان کرده است که نیروهای ویژه ضد تروریستی عراق 42 شبه‌نظامی داعش را در موصل به قتل رساندند. بر اساس گزارش این وبسایت نظامیان عراقی روز یک‌شنبه (13 دسامبر 2020) در نتیجه یک عملیات ضد تروریزم در شمال عراق 42 شبه‌نظامی داعش را از بین برده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\04.05.2021\Fact0.png

Arrahmah / Archive-Link

نتیجه‌گیری: تصویری از یک عملیات نظامی که در شهر موصل عراق از سوی نظامیان این کشور بر ضد گروه داعش راه اندازه شده بود به عنوان تصویر یک عملیات نظامی نیروهای امنیتی افغان منتشر شد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *