عبدالله ظفر، نظامی پاکستانی در وزیرستان جنوبی کشته شده است

False Terrorism

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی تصویری از یک کاپیتان نظامی پاکستان را منتشر کردند. آنان گفته‌اند کاپیتان عبدالله از سوی نیروهای نظامی افغان در میدان نبرد هلمند کشته شده است.

نتیجه یافته‌های ما نشان می‌دهد که این کاپیتان پاکستانی سال قبل در وزیرستان جنوبی کشته شده است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از یک کاپیتان نظامی پاکستان را منتشر کرده‌اند. کاربران این تصویر را در (5 می 2021) همه‌گانی کرده‌اند. آنان با نشر تصویر این مرد نظامی ادعا کرده‌اند که کاپیتان عبدالله از سوی نیروهای امنیتی افغان در میدان نبرد ولایت هلمند کشته شده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\06.05.2021\Claim.png

Facebook / Archived-Link

از سوی دیگر کاربری در پاسخ به تویتی که از سوی صفحه‌ای منسوب به راحله دوستم در پیوند به جنگ ولایت هلمند نشر شده بود، نیز تصویر این کاپیتان پاکستانی را منتشر کرده است. این کاربر هم‌چنان ادعا کرده است که این نظامی پاکستان در ولایت هلمند افغانستان کشته شده است. این در حالی‌ست که چندی پیش صفحه‌ای توییتر منسوب به راحله دوستم، سناتور در مشرانو جرگه افغانستان در تویتی نگاشت که در نتیجه حملات هوایی و زمینی نیروهای نظامی افغان در ولایت هلمند بیش از 50 عضو گروه طالبان زخمی و کشته شده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\06.05.2021\2.png

Archived-Link

بررسی واقعیت: در پیوند به این ادعا و تصویر نشر شده تحقیق کردیم و یافته‌های ما نشان می‌دهد که این کاپیتان نظامی پاکستان سال قبل در وزیرستان جنوبی کشته شده است.

وبسایت Ispr.gov.pk تصویر این کاپیتان پاکستانی را در (28 سپتامبر 2020) منتشر کرده است. این وبسایت هم‌زمان با نشر این تصویر عنوان کرده است که روز گذشته کاپیتان عبدالله ظفر در اثر تیراندازی تروریست ها در منطقه شاکای وزیرستان جنوبی کشته شده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\06.05.2021\Fact.png

Ispr.gov.pk / Archived-Link

در همین حال وبسایت Gurualpha نیز تصویر کاپیتان عبدالله را در (28 سپتامبر 2020) منتشر کرده است. این وبسایت با نشر این تصویر عنوان کرده است که عبدالله ظفر، کاپیتان ارتش پاکستان از اثر یک حمله در هنگام گشت زنی کشته شده است. در این گزارش هم‌چنان آمده است که وی در منطقه شاکای وزیرستان جنوبی کشته شده است. به نقل از این وبسایت عبدالله ظفر 25 سال سن داشت و از منطقه لاچی کوهات بود.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\06.05.2021\Fact1.png

Gurualpha / Archived-Link

نتیجه‌گیری: ادعای را که کاربران رسانه‌های اجتماعی مبنی بر کشته شدن کاپیتان عبدالله، نظامی پاکستانی در هلمند منتشر کردند نادرست است. عبدالله ظفر، کاپیتان ارتش پاکستان سال قبل در یک حمله تروریستی در منطقه شاکای وزیرستان جنوبی کشته شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *