گزارش‌ها در پیوند به وفات شیخ یوسف قرضاوی نادرست خوانده شد

False International

خبر درگذشت شیخ یوسف قرضاوی، عالم دینی، بنیان‌گذار و رییس اتحادیه بین‌المللی علمای مسلمان به صورت گسترده در رسانه‌های اجتماعی همه‌گانی شد. شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان نیز خبر درگذشت این عالم دین را منتشر کردند. اما منابع درگذشت وی را تکذیب کردند. 

ادعا: درگذشت یوسف قرضاوی، عالم دینی، بنیان‌گذار و رییس اتحادیه بین‌المللی علمای مسلمان از چندی به این‌سو در رسانه‌های اجتماعی به صورت گسترده همه‌گانی شده است. و اما در افغانستان، این خبر نیز شایع شده است. شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان نیز گزارش داده‌اند که شیخ یوسف قرضاوی وفات کرده است. در (21 اپریل 2021) کاربران ادعا کرده‌اند: ” دکترمحمدیوسف قرضاوی، دعوت‌گرِ مصلح جهان اسلام به درخواست پیک حق لبیک گفت و به ابدیت پیوست“.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\21.04.2021\Claim.jpg

FacebookFacebook
Archived-Link

در همین حال، کاربر دیگری در (21 اپریل 2021) خبر وفات شیخ یوسف قرضاوی را این‌گونه منتشر کرد: ” منابع تایید ناشده می‌گویند که دکتر محمد یوسف قرضاوی، دعوت‌گرِ مصلح جهان اسلام به ابدیت پیوسته‌است“.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\21.04.2021\3.png

Facebook / Archived-Link

بررسی واقعیت: در مورد وفات شیخ یوسف قرضاوی به جستجو پرداختیم، دریافتیم که وی هنوز زنده است و خبر مرگ او نادرست است. در (19 اپریل 2021) صفحه تویتر علماءالمسلمين(IUMS) این خبر را تکذیب کرده است. در تویتی که از سوی این صفحه به نشر رسید گفته شده است که خبرهای منتشر شده در پیوند به درگذشت شیخ دانشمند یوسف قرضاوی شایعه است. به نقل از این تویت بنیان‌گذار و رییس اتحادیه بین‌المللی علمای مسلمان به علت سرما خورده‌گی چند ساعتی را در بیمارستان سپری کرده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\21.04.2021\collage.png

Archived-Link

در همین حال، در (19 اپریل 2021) صفحه توییتر علماءالمسلمين(IUMS) خبر وفات شیخ یوسف قرضاوی را تکذیب کرده است. در تویتی که از سوی این صفحه به نشر رسید، گفته شده است که خبرهای منتشر شده در پیوند به درگذشت شیخ دانشمند یوسف قرضاوی شایعه است. به نقل از این تویت، بنیان‌گذار و رییس اتحادیه بین‌المللی علمای مسلمان به علت سرما خورده‌گی چند ساعتی را در بیمارستان سپری کرده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\21.04.2021\Fact.png

Archived-Link

این در حالی‌است که چندی قبل شیخ یوسف قرضاوی از ابتلایش به ویروس کرونا خبر داد. در (17 اپریل 2021) صفحه تویتر منسوب به شیخ قرضاوی در تویتی اعلام کرد که وی به ویروس کرونا مبتلا شده است. در این تویت هم‌چنان شرایط صحی وی خوب توصیف شده و گفته شده است که او تحت مراقبت‌های بهداشتی قرار دارد. گویا نشر این خبربرای شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی و هواداران شیخ قرضاوی نگرانی‌های را در پی داشته است.

در (19 اپریل 2021) صفحه تویتر شیخ یوسف قرضاوی برای بار دوم و در یک تویت جداگانه از بهبودی وضعیت صحی شیخ یوسف قرضاوی نگاشت و در این تویت وضعیت صحی وی پایدار اعلام شده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\21.04.2021\Fact0.png

Archived-Link

از سوی دیگر شماری از رسانهها نیز در پیوند به رد خبر وفات شیخ یوسف قرضاوی  گزارش داده‌اند. آنان هم‌چنان گفته‌اند که خبرهای نشر شده در پیوند به مرگ شیخ قرضاوی نادرست است. در (19 اپریل 2021) صفحه تویتر الجزيرة‌مصر به نقل از عبدالرحمان یوسف قرضاوی، پسر شیخ یوسف قرضاوی خبرهای منتشر شده در رابطه به وفات این عالم دینی را تکذیب کرده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\21.04.2021\Fact2.png

Archived-Link

نتیجه‌گیری: خبرهای نشر شده در پیوند به وفات شیخ یوسف قرضاوی، عالم دینی، بنیان‌گذار و رییس اتحادیه بین‌المللی علمای مسلمان از سوی منابع نزدیک به وی تکذیب شد.

به‌روز رسانی: 26 اپریل 2021 ، مطابق به‌روزرسانی‌های اخیر تا تاریخ 25 اپریل 2021، گزارشی از منابع معتبر در رابطه به وفات آقای قرضاوی منتشر نشده است. در تویت‌های که از سوی  صفحه‎های رسمی توییتر شیخ یوسف قرضاوی و علماءالمسلمين(IUMS) منتشر شد، از مردم خواسته شده است تا برای بهبود سریع آقای قرضاوی دعا کنند.

این تویت‌ها را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *