گزارش‌های بازدید مقام‌های نظامی پاکستان با فیض حمید خبر مرگ وی را تکذیب می‌کند

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان خبر مرگ فیض حمید، رییس آی‌اس‌آی (ISI) پاکستان را همه‌گانی کرده‌اند. آنان گفته‌اند که این مقام پاکستانی در کابل، افغانستان کشته شده است.

یافته‌های تحقیق فاکت‌کریسیندو در این زمنیه نشان می‌دهد که رییس آی‌اس‌آی (ISI) پاکستان تاکنون زنده بوده و سپس از نشر خبر بازدید وی با سایر مقام‌های پاکستانی ادعای کشته شدن او تکذیب شده است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان از کشته شدن فیض حمید، رییس آی‌اس‌آی (ISI) پاکستان خبر داده‌اند. آنان گفته‌اند که این مقام پاکستانی در کابل، افغانستان کشته شده است. به نقل از کاربران، خبرنگاران او را سپس از رفتن به کابل در 4 سپتامبر 2021 میلادی دیگر ندیده‌اند.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\19.Oct.2021\Faiz Hameed Death News.png

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به خبر مرگ فیض حمید، رییس آی‌اس‌آی (ISI) پاکستان نشان می‌دهد که وی تاکنون زنده است.

گزارش‌های که از سوی رسانه‌های پاکستانی منتشر شد حاکی از آن است که وی در پاکستان با شماری از مقام‌های حکومت آن کشور دیدار کرده است.

وبسایت Dawn در تاریخ 18 اکتوبر 2021 میلادی از دیدار قمرجاوید باجوا، فرمانده ستاد ارتش پاکستان با فیض حمید، رییس آی‌اس‌آی (ISI) آن کشور خبر داده است. هم‌زمان با این خبر Dawn تصویری از این دیدار را هم‌چنان منتشر کرده است که در آن باجوا و حمید هردو مشاهده می‌شوند. امتیاز تصویر نشر شده به روابط عمومی خدمات بین المللی (ISPR) داده شده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\19.Oct.2021\Dawn Report-Photo.png

Dawn-News / Archived-Link

از سوی دیگر در 18 اکتوبر 2021 میلادی مشتاق راز، خبرنگار پاکستانی نیز در تویتی از دیدار قمرجاوید باجوا و فیض حمید دو مقام نظامی پاکستان خبر داده است. هم‌زمان با این تویت تصویری که در آن روسای ستاد ارش و آی‌اس‌آی پاکستان مشاهده می‌شوند به اشتراک گذاشته شده است.

نتیجه‌گیری: ادعاها در پیوند به مرگ فیض حمید، رییس آی‌اس‌آی سپس از نشر خبر دیدار وی با قمرجاوید باجوا از سوی رسانه‌های پاکستانی تکذیب شد.

Avatar

عنوان: گزارش‌های بازدید مقام‌های نظامی پاکستان با فیض حمید خبر مرگ وی را تکذیب می‌کند

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *