هم‌زمان با نشر گزارش کشته شدن یک دانش‌جوی دگرباش توسط طالبان برخی از رسانه‌ها تصاویر یک جوان دیگر را همه‌گانی کرده‌اند

Misleading National

هم‌زمان با نشر گزارش کشته شدن یک دانش‌جوی دگرباش توسط طالبان در افغانستان، شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی تصویرهای یک پسر جوان را نیز منتشر کرده‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویرهای نشر شده حاکی از آن است که هم‌زمان با نشر گزارش کشته شدن یک دانش‌جوی دگرباش، تصویرهای صفی الله احمدی همه‌گانی شده‌اند.

ادعا: روزنامه گاردین و نیز شماری از رسانه‌های دیگر از ۱۸ اکتوبر ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو گزارش داده‌اند که طالبان یک دانش‌آموز دگرباش افغان را کشته‌اند. در این گزارش‌ها از مقتول حامد صبوری نام برده و نیز گفته شده که او دانش‌جوی رشته طب بوده است.

رسانه‌ها گزارش داده‌اند که حامد صبوری در ماه آگست سال روان میلادی در یک ایست بازرسی طالبان بازداشت شده است. به نقل از گزارش‌های نشر شده، این دانش‌جوی دگرباش پیش از کشته شدن مدت سه روز شکنجه شده است. گزارش‌ها هم‌چنان می‌رسانند که طالبان فیلم کشته شدن حامد صبوری را برای خانواده‌اش فرستاده‌اند.

در ادامه‌ی این گزارش‌ها نیز گفته شده است که حسیب صبوری، برادر حامد در یک ایمیل تایید کرده که خانواده او به دلیل تهدید طالبان و قتل حامد صبوری دو خانه خود را در افغانستان فروخته و به ترکیه فرار کرده‌اند.

هم‌زمان با نشر گزارش کشته شدن حامد صبوری،‌ روزنامه گاردین و وبسایت‌های gaynrd.com، LGBTQ Nation، Queer Insider، News.italy24.press، Viraltab.news، Washingtonblade، Flipboard، Romania.postsen.com، Edgemedianetwork، 76Crimes، Headtopics، Reddit.com، Losangelesblade، Aol و JRLcharts تصاویر یک پسر جوان را به عنوان تصویر وی منتشر کرده‌اند.

روزنامه گاردین سپس این تصویر را در ۱۸ اکتوبر ۲۰۲۲ میلادی تعویض کرده و این موضوع را در آخر گزارش خود نیز نگاشته است.

 

The Guardian GAYNRD Italy 24 PressNews LGBTQ Nation Queer Insider
Archived-Link Archived-Link Archived-Link Archived-Link Archived-Link

این خبر در صفحات رسانه‌های اجتماعی هم‌چنان بازتاب یافته است. شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی نیز از ۱۸ اکتوبر ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو خبر کشته شدن حامد صبوری، دانش‌جوی دگرباش افغان را منتشر کرده‌اند. هم‌زمان با نشر این خبر، کاربران نیز تصویر یک پسر جوان را هم‌چون تصویر حامد صبوری همه‌گانی کرده‌اند.

 

Facebook-Post Facebook-Post Facebook-Post Facebook-Post
Archived-Post Archived-Post Archived-Post Archived-Post
Facebook-Post Facebook-Post Facebook-Post
Archived-Post Archived-Post Archived-Post

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویرهای نشر شده حاکی از آن است که هم‌زمان با نشر گزارش کشته شدن یک دانش‌جوی دگرباش، تصویرهای صفی الله احمدی همه‌گانی شده‌اند.
صفی‌الله احمدی با نشر یک نوار تصویری گفته است که روزنامه گاردین و شمار دیگری از رسانه‌ها تصویرهای او را به عنوان تصویر دانش‌جوی دگرباش که توسط طالبان کشته شده است، منتشر کرده‌اند. آقای احمدی در این نوار تصویری تایید کرده که زنده است و علیه روزنامه گاردین و سایر رسانه‌های که از تصویر او استفاده کرده‌اند اعاده حیثیت می‌کند.
روزنامه گاردین تصویر صفی‌الله احمدی را در ۱۸ اکتوبر ۲۰۲۲ میلادی تعویض کرده و این موضوع را در آخر گزارش خود نیز نگاشته است.

The Guardian / Archived-Link

مسلم شیرزاد یکی از خبرنگاران افغان، نوار تصویری صفی‌الله احمدی را در ۱۹ اکتوبر ۲۰۲۲ میلادی در صفحه توییترش منتشر کرده است. در یادداشتی که هم‌زمان با این نوار تصویر منتشر شده، آمده است که تصویر صفی‌الله احمدی به عنوان تصویر جوان همجنس‌گرای که طالبان او را کشته‌اند، منتشر شده است. احمدی از رسانه‌های افغانستان می‌خواهد تا خبر شان را در این مورد تصحیح کنند. احمدی می‌گوید که از روزنامه گاردین شکایت خواهد کرد.

Archived-Video

انیسه شهید یکی دیگر از خبرنگاران افغان، نوار تصویری صفی‌الله احمدی را در ۲۰ اکتوبر ۲۰۲۲ میلادی در صفحه‌ی توییترش منتشر کرده است. او هم‌زمان با نشر این نوار تصویر نگاشته است که صفی‌الله احمدی جوانی است که دو روز پیش پینک‌نیوز عکس او را به نام حامد صبوری پخش کرد و گفت او دگرباش جنسی بود که طالبان وی را کشته و تصویرش را به خانواده‌اش فرستاده‌اند. صفی‌الله می‌گوید از پخش تصویرش به نام شخص دیگری حیرت‌زده شده است.

بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو، گاردین و برخی رسانه‌های دیگر تصویر یک پسر جوان افغان را به عنوان تصویر یک دانش‌جوی دگرباش که طالبان او را کشته است‌، منتشر کرده‌اند. یافته‌های به‌دست آمده حاکی از آن است که تصویرهای نشر شده، تصاویر صفی‌الله احمدی است.

Avatar

عنوان: هم‌زمان با نشر گزارش کشته شدن یک دانش‌جوی دگرباش توسط طالبان برخی از رسانه‌ها تصاویر یک جوان دیگر را همه‌گانی کرده‌اند

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *