از آسمان ادلب تا به فضای پنجشیر؛ این بالگرد در کدامین آسمان سرنگون شده است؟

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر ویدیوی که در آن جریان آتش‌سوزی و سرنگون شدن یک چرخ‌بال مشاهده می‌شود، مدعی اند که نیروهای جبهه مقاومت یک چرخ‌بال طالبان را در ولایت پنجشیر سرنگون کرده‌اند. 

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به ویدیوی نشر شده حاکی از آن است که کاربران ویدیوی از جریان واژگون شدن یک بالگرد حکومت سوریه را منتشر کرده‌اند. بر اساس یافته‌های ما، این چرخ‌بال در سال ۲۰۲۰ میلادی در آستان ادلب بر اثر اصابت موشک سرنگون شده است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر ویدیوی که در آن جریان آتش‌سوزی و سرنگون شدن یک چرخ‌بال مشاهده می‌شود، مدعی اند که نیروهای جبهه مقاومت یک چرخ‌بال طالبان را در ولایت پنجشیر سرنگون کرده‌اند. به نقل از کاربران، این چرخ‌بال از سوی طالبان به منظور جهت یابی نیروهای جبهه مقاومت در پنجشیر اعزام شده بود.

فیس‌بوک؛ این ادعا و ویدیو هم‌زمان از ۲۱ فبروری ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات این رسانه‌ی اجتماعی همه‌گانی شده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-ImageArchived-ImageArchived-ImageArchived-ImageArchived-ImageArchived-Image
Archived-Video

توییتر؛ از ۲۱ فبروری ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو، توییتر نیز شاهد همه‌گانی شدن ویدیوی است که در آن بالگردی آتش گرفته و واژگون شده است. کاربران این رسانه هم‌چنان این ویدیو را هم‌زمان با ادعای مشابه منتشر کرده‌اند. آنان نیز گفته‌اند که این چرخ‌بال از طالبان بود و نیروهای جبهه مقاومت آن را در ولایت پنجشیر سرنگون کرده است.

 کاربر دیگری نیز با نشر این ویدیو مدعی است که مقاومت‌گران در ولایت پنجشیر یک چرخ‌بال طالبان را سقوط داده‌اند.

یوتیوب؛ از ۲۱ فبروری ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو، شماری از کاربران این رسانه هم‌چنان دست به انتشار این ویدیو زده‌اند. آنان با نشر این ویدیو نیز مدعی اند که نیروهای جبهه مقاومت در ولایت پنجشیر یک چرخ‌بال طالبان را سرنگون کرده است.

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به ویدیوی نشر شده حاکی از آن است که کاربران ویدیوی از جریان واژگون شدن یک بالگرد حکومت سوریه را منتشر کرده‌اند. بر اساس یافته‌های ما این چرخ‌بال در سال ۲۰۲۰ میلادی در آستان ادلب بر اثر اصابت موشک سرنگون شده است.

در ۱۱ فبروری ۲۰۲۰ میلادی، وبسایت عرب‌نیوز گزارش داده است که در درگیری‌های شدید در ادلب یک چرخ‌بال حکومت سوریه از سوی شورشیان تحت حمایت ترکیه سرنگون شده است. به نقل از این گزارش، روز سه‌شنبه سپس از آن که یک بالگرد حکومت سوریه در آستان ادلب هدف حمله موشکی قرار گرفت در آتش سوخت. این وبسایت هم‌زمان با این گزارش چندین تصویر را هم‌چنان نشر کرده است. در تصویرهای نشر شده از سوی عرب‌نیوز بالگردی مشاهده می‌شود که دچار آتش‌سوزی شده و در حال واژگون شدن است.

Arabnews / Archived-Image

از سوی دیگر در ۱۲ فبروری ۲۰۲۰ میلادی، Apnews هم‌چنان گزارش داده است که با شدت گرفتن درگیری‌ها، شورشیان یک بالگرد سوری را سرنگون کرده‌اند. به نقل از گزارش، این چرخ‌بال به روز سه‌شنبه در شمال سوریه از سوی شورشیان سرنگون شده است. هم‌زمان با این گزارش چندین تصویر نیز از سوی این وبسایت منتشر شده است. در این تصویرها جریان آتش سوزی و واژگون شدن چرخ‌بال نظامی سوری مشاهده می‌شود.

Apnews / Archived-Image

در ۱۲ فبروری ۲۰۲۰ میلادی، Nbcnews نیز ویدیوی این رویداد را منتشر کرده است. این وبسایت هم‌زمان با نشر این ویدیو گفته است که شورشیان بالگرد ارتش سوریه را سرنگون کرده است. این وبسایت گفته است که این ویدیو را شبه نظامیان اسلام‌گرا در ادلب گرفته‌اند که در آن یک بالگرد سوخته و بقایای آن در حال سقوط مشاهده می‌شوند. 

Nbcnews / Archived-Image / Archived-Video

نتیجه‌گیری: در پی ادعاها مبنی بر سرنگونی یک بالگرد طالبان توسط نیروهای جبهه مقاومت در آستان پنجشیر، کاربران ویدیوی از جریان آتش‌سوزی و سقوط یک چرخ‌بال ارتش سوریه را همه‌گانی کرده‌اند.

Avatar

عنوان: از آسمان ادلب تا به فضای پنجشیر؛ این بالگرد در کدامین آسمان سرنگون شده است؟

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *