تجدید خاطرات انفجارهای پیشین کابل؛ در پی وقوع انفجار در مقابل سفارت روسیه چندین قطعه تصویر قدیمی بازنشر شده‌اند

Misleading National


در نتیجه وقوع یک حمله انتحاری در مقابل سفارت روسیه در کابل، شش نفر از شهروندان افغانستان به همراه دو مقام روسی کشته و دست کم ۱۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند. در پی نشر این خبر، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی چندین قطعه تصویری که در آنها لحظه‌های پس از انفجارها مشاهده می‌شوند را به عنوان تصاویر این رویداد منتشر کرده‌اند.
یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویرهای نشر شده نشان می‌دهد که هم‌زمان با این خبر، کاربران چندین قطعه تصویر قدیمی و نامرتبط را بازنشر کرده‌اند. یافته‌های به‌دست آمده حاکی از آن‌ست که تصویرهای نشر شده، تصاویری از رویدادهای قدیمی اند.

ادعا: در نتیجه وقوع یک حمله انتحاری در مقابل سفارت روسیه در کابل، شش نفر از شهروندان افغانستان به همراه دو مقام روسی کشته و دست کم ۱۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند. این حمله در ۱۴ سنبله ۱۴۰۱ هجری‌شمسی برابر با ۵ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی انجام شده است. بر بنیاد گزارش‌های نشر شده مسوولیت این حمله انتحاری را داعش به عهده گرفته است.

در پی نشر این خبر، از ۵ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی چندین قطعه تصویری که در آنها لحظه‌های پس از انفجارها مشاهده می‌شوند را هم‌چنان منتشر کرده‌اند. کاربران تصویرهای نشر شده را تصاویر این رویداد عنوان کرده‌اند.

Facebook-Post Facebook-Post Facebook-Post Facebook-Post Facebook-Post
Archived-Post Archived-Post Archived-Post Archived-Post Archived-Post
Facebook-Post Facebook-Post Facebook-Post Facebook-Post Facebook-Post
Archived-Post Archived-Post Archived-Post Archived-Post Archived-Post

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویرهای نشر شده نشان می‌دهد که هم‌زمان با نشر این خبر، کاربران چندین قطعه تصویر قدیمی و نامرتبط را بازنشر کرده‌اند. یافته‌های به‌دست آمده حاکی از آن‌ست که تصویرهای نشر شده، تصاویری از رویدادهای قدیمی اند. در ادامه‌ی این بررسی واقعیت یافته‌های به‌دست آمده در پیوند به هر تصویر به اشتراک گذاشته شده‌اند.

تصویر نخست: در نخستین تصویر جاده‌ی مشاهده می‌شود که بر اثر وقوع یک انفجار بر روی ترافیک مسدود شده و آسمانش را دود سیاه آن انفجار پوشانیده است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این تصویر پس از انفجار نیرومند چهارراهی زنبق برداشته شده است.

بر اساس گزارش‌های نشر شده، در اثر وقوع یک حمله انتحاری نیرومند در چهارراهی زنبق شهر کابل ۸۰ نفر کشته و ۳۵۰ نفر زخم برداشته‌اند. این حمله روز چهارشنبه، ۱۰ جوزای ۱۳۹۶ هجری‌شمسی برابر با ۳۱ می ۲۰۱۷ میلادی، حوالی ساعت ۸:۳۰ صبح با استفاده از یک موتر بمب انجام شده است.
العربیه فارسی با نشر یک نوار تصویر در ۳۱ می ۲۰۱۷ میلادی،‌ گفته است که شماری از کشورهای جهان حمله انتحاری کابل را محکوم کرده‌اند. درنوار تصویری که العربیه فارسی منتشر کرده است، لحظه‌ی مشاهده می‌شود که کاربران تصویر آن‌را به عنوان تصویر حمله انتحاری مقابل سفارت روسیه عنوان کرده‌اند.

Alarabiya-Farsi / Archived-Link

از سوی دیگر، بی‌بی‌سی عربی نیز یک نوار تصویری از حمله انتحاری چهارراهی زنبق را در ۳۱ می ۲۰۱۷ میلادی منتشر کرده است. در این نوار تصویری هم‌چنان آن تصویری که کاربران منتشر کرده‌اند، مشاهده می‌شود.


BBC-Arabic / Archived-Link

تصویر دوم: در دومین تصویر نیز جاده‌ی مشاهده می‌شود که بر اثر وقوع یک انفجار بر روی ترافیک مسدود شده و آسمانش را دود انبوهی ناشی از آن انفجار پوشانیده است.
این تصویر را وبسایت الجزیره در ۱ جولای ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده است. الجزیره هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش داده که در اثر حمله‌ی طالبان در کابل، ۱۶ نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شده‌اند. این
وبسایت در شرح تصویر نشر شده گفته است که این انفجار بامداد روز دوشنبه در مربوطات حوزه شانزدهم پولیس رخ داده است.

Al-Jazeera News / Archived-Link


الجزیره این تصویر را در ۱ جولای ۲۰۱۹ میلادی در صفحه توییترش نیز منتشر کرده و از وقوع یک انفجار قوی در کابل خبر داده است. به نقل از این خبر در نتیجه این رویداد ۱۰ نفر کشته و بیش از ۶۰ نفر زخمی شده‌اند.

Archived-Tweet

تصویرهای که به عنوان تصاویر رویداد انتحاری مقابل سفارت روسیه منتشر شده، قدیمی و نامرتبط اند. بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو، این تصاویر از رویدادهای انفجاری سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ میلادی بوده که در نقاط مختلف شهر کابل انجام شده‌اند.

Avatar

عنوان: تجدید خاطرات انفجارهای پیشین کابل؛ در پی وقوع انفجار در مقابل سفارت روسیه چندین قطعه تصویر قدیمی بازنشر شده‌اند

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *