عکس قدیمی جبل‌السراج یا بمبار نیروهای امنیتی در بهسود؟

False Security

یک عکس قدیمی خانه مخروبه جبل‌السراج پروان در شماری از رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی نشر شده گویا اینکه نیروهای امنیتی در حصه اول بهسود ولایت میدان وردگ خانه‌های مردم را هدف قرار داده‌اند. 

خامه پریس با نشر عکس‌ قدیمی یک خانه مخروبه جبل‌السراج ولایت پروان ادعا کرده‌است گویا اینکه نیروهای امنیتی به خاطر هدف قرار دادن پایگاه علیپور بالای خانه‌های مردم بمبار کرده‌اند.

تویتر خامه پریس
لینک تویتر خامه پریس

شفقنا، پایگاه خبری نیز این عکس را به نشر رسانده‌است و در سرخط نوشته‌است: «بمباران مناطق مسکونی مردم بی‌دفاع بهسود توسط هلیکوپترهای غنی + تصاویر»

Graphical user interface

Description automatically generated
جزیات بیشتر در لینک 

بررسی رویداد (Fact Check)

فاکت کریسیندو- افغانستان این عکس را از طریق جستجوی برعکس تصاویر گوگل (Google Reverse Image Search) جستجو کرد تا بداند که آیا این عکس مربوط بمباری‌های اخیر نیروهای امنیتی در بهسود است و یا خیر.

بعد از تحقیق دریافتیم که این عکس مربوط یک خانه تخریب‌شده در جبل سراج ولایت پروان است که در سال 1397 توسط نیروهای آمریکایی بمبار شده‌است. 

اگر به گزارش روزنامه ماندگار در ذیل ببینیم، دیده می‌شود که این عکس را به تاریخ ۱۳۹۷ یعنی چندین سال قبل نشر کرده‌است. این عکس با سرخط گزارش «نیروهای آمریکایی چرا جبل‌السراج را می‌زنند؟» در روزنامه ماندگار نشر شده‌است. 

Graphical user interface, application, website

Description automatically generated
سکرین شات روزنامه ماندگار

 

روزنامه ماندگار

از سوی دیگر، این عکس در خبرگزاری سحر نیز زیر عنوان «در بمباران نیروهای خارجی در پروان 3 غیرنظامی کشته شدند» به تاریخ 2018 میلادی نشر شده‌است.

Graphical user interface, application

Description automatically generated
لینک خبرگزاری سحر

نتیجه

تصویر یک خانه مخروبه که توسط شماری از رسانه‌ها و کاربران اجتماعی نشر شده‌است، گویا این که نیروهای امنیتی خانه‌های مسکونی مردم را در بهسود بمبار کرده‌اند، نادرست می‌باشد. این تصویر مربوط یکی از خانه‌های تخریب‌شده در جبل‌السراج پروان می‌باشد که در سال 1397 توسط نیروهای آمریکایی بمبار شده‌بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *