هم‌زمان با نشر خبر کشته شدن مسوول قطعه سرخ طالبان در ولایت تخار، تصویر قدیمی جسد یک عضو گروه طالبان نیز بازنشر شد

Partly False Terrorism

معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان و شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از کشته شدن نصرالله، مسوول قطعه سرخ طالبان در ولایت تخار خبر داده‌اند. آنان هم‌زمان با نشر این خبر تصویری از یک جسد را نیز منتشر کرده و گفته‌اند که نصرالله، مسوول قطعه سرخ طالبان در تخار و یک تروریست ظالم کشته شده است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) نشان می‌دهد که تصویر نشر شده قدیمی بوده و این تصویر در حدود یک سال قبل از سوی رسانه‌ها به عنوان تصویر عضو کشته شده‌ای گروه طالبان منتشر شده است.

ادعا: فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان در صفحه‌ای فیس‌بوکش از کشته شدن اعضای گروه طالبان در ولایت تخار خبر داده است که در آن میان از کشته شدن یک عضو کلیدی گروه طالبان نیز نام برده شده است. هم‌زمان با این خبر وی تصویری از یک جسد را نیز منتشر کرده و گفته است که نصرالله، مسوول قطعه سرخ طالبان در تخار و یک تروریست ظالم کشته شد. این یادداشت در 13 جولای 2021 از سوی آقای امان به نشر رسیده است. شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌چنان به نقل از معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی خبر و تصویر نشر شده را دست به دست کرده‌اند. در خبر نشر شده گفته شده است: ” نصرالله مسئول قطعه سرخ طالبان در تخار و‌ یک‌ تروریست بسیار ظالم کشته شد. در یک حمله هوایی بالای مخفی‌گاه تروریستان در قریه ابدال مرکز ولایت تخار، ۱۷ تروریست به شمول نصرالله امروز کشته شدند و ۵ نفر دیگرشان زخم برداشتند“.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\14.06.2021\Taliban members have been killed in Takhar province.png

FacebookFacebookFacebook
Archived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر نشان می‌دهد، تصویری که هم‌زمان با خبر کشته شدن اعضای گروه طالبان منتشر شده است یک تصویر قدیمی است. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو این تصویر در حدود یک سال قبل از سوی رسانه‌ها به عنوان جسد یک عضو گروه طالبان منتشر شده است.

وبسایت خبرهای‌جهان(Theworldnews) این تصویر را در 19 می 2020 منتشر کرده است. این وبسایت هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش داده است که 20 جنگجوی طالب در ولایت‌های غزنی، وردک و پکتیکا کشته شده‌اند.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\14.06.2021\20 Taliban militants killed in Ghazni, Paktika and Wardak provinces.png

TheWorldNews / Archived-Link

خامه‌پرس نیز در 19 می 2020 نیز این تصویر را منتشر کرده است. در گزارشی که خامه‌پرس هم‌زمان با این تصویر منتشر کرد گفته شده است که 20 شبه‌نظامی طالب در ولایت‌های غزنی، پکتیکا و وردک کشته شده‌اند.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\14.06.2021\20-Taliban militants killed in Ghazni, Paktika and Wardak provinces.png

KhaamaPress / Archived-Link

نتیجه‌گیری: تصویر قدیمی جسد یک عضو گروه طالبان از سوی کاربران رسانه‌های اجتماعی بازنشر شد.

Avatar

عنوان: هم‌زمان با نشر خبر کشته شدن مسوول قطعه سرخ طالبان در ولایت تخار، تصویر قدیمی جسد یک عضو گروه طالبان نیز بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Partly False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *