در پی حمله نظامی ارتش روسیه به اوکراین شماری از تصویرهای قدیمی ولودیمیر زلنسکی به منظور نشان دادن وی در خط نخست جنگ بازنشر شده‌اند

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر چندین تصویر ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین از حضور خود او در خط نخست جنگ نگاشته‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویرهای نشر شده حاکی از آن است که کاربران تصویرهای قدیمی ولودیمیر زلنسکی را بازنشر کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو این مجموعه‌ی تصویرهای آقای زلنسکی از جریان بازدید وی از مواضع ارتش اوکراین به ثبت رسیده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر چندین تصویر ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین از حضور خود او در خط نخست جنگ نگاشته‌اند. کاربران گفته‌اند که او برای دفاع از کشورش لباس نظامی بر تن کرده و در خط نخست نبرد علیه ارتش روسیه حاضر شده است. این تصاویر و ادعاها از ۲۴ فبروری ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی همه‌گانی شده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویرهای نشر شده حاکی از آن است که کاربران تصویرهای قدیمی ولودیمیر زلنسکی را بازنشر کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو این مجموعه‌ی تصویرهای آقای زلنسکی از جریان بازدید وی از مواضع ارتش اوکراین به ثبت رسیده‌اند.

برخی از وبسایت‌ها و رسانه‌ها این مجموعه تصویرهای ولودیمیر زلنسکی را در جریان ماه‌های گذشته و قبل از شروع حمله نظامی ارتش روسیه منتشر کرده‌اند که در ادامه این بررسی واقعیت به اشتراک گذاشته شده‌اند.

نخستین تصویر: تصویر نخست را وبسایت Gettyimages در تاریخ ۶ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است. این وبسایت هم‌زمان با نشر تصویر گفته است که در ۶ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین از دونباس بازدید کرده است.

Gettyimages / Archived-Image

از سوی دیگر وبسایت Theconversation هم‌چنان این تصویر را در ۹ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است. در شرح تصویر نشر شده، گفته شده است که ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین با نیروهای ارتش آن کشور در خط نخست با جدایی طلبان طرفدار روسیه در منطقه دونباس بازدید کرده است.

Theconversation / Archived-Image

دومین تصویر: تصویر دوم را نیز وبسایت Gettyimages در در تاریخ ۶ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است. در توضیح این تصویر هم‌چنان گفته شده است که در ۶ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین از دونباس بازدید کرده است.

Gettyimages / Archived-Image

در ۱۰ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی رویترز نیز با نشر این تصویر از گفت‌گوی رهبران ایالات متحده آمریکا و اوکراین گزارش داده است. در این گزارش آمده است که جوبایدن، رییس جمهور آمریکا به ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین اطمینان داده است که آن کشور در خصوص پیوستن به ایتلاف ناتو خودمختار است. رویترز در شرح این تصویر نگاشته است که در ۶ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی، ولودیمیر زلنسکی در روز نیروهای مسلح از مواضع جنگی در نزدیکی خط جدایی طلبان مورد حمایت روسیه در منطقه دونتسک با اعضای ارتش دیدار کرده است.

Reuters / Archived-Image

سومین تصویر: وبسایت Korrespondent این تصویر را یک هفته پیش از حمله نظامی ارتش روسیه در تاریخ ۱۷ فبروری ۲۰۲۱ میلادی همه‌گانی کرده است. این وبسایت هم‌زمان با نشر تصویر گفته است که ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین از خساره‌مند شدن کشورش در صورت حمله احتمالی روسیه خبر داده است. این وبسایت در شرح تصویر گفته است که امروز آقای زلنسکی از خط نخست در دونباس بازدید کرده است.

Korrespondent / Archived-Image

از سوی دیگر در ۱۷ فبروری ۲۰۲۲ میلادی،‌ وبسایت V-variant با انتشار چندین تصویر ولودیمیر زلنسکی خبر داده که او از خط نخست در دونباس بازدید کرده است. در این خبر آمده است که آقای زلنسکی در جریان سفر کاری خود به منطقه دونتسک از مواضع نظامیان اوکراینی در خط نخست دفاعی جای‌که تیراندازی‌های شدید ادامه دارد، بازدید کرده است.

V-variant / Archived-Image

نتیجه‌گیری: هم‌زمان با یورش ارتش روسیه به اوکراین برخی از تصویرهای قدیمی ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین با ادعای مبنی بر این که وی در خط نخست جنگ قرار دارد، بازنشر شده‌اند.

Avatar

عنوان: در پی حمله نظامی ارتش روسیه به اوکراین شماری از تصویرهای قدیمی ولودیمیر زلنسکی به منظور نشان دادن وی در خط نخست جنگ بازنشر شده‌اند

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *