آیا شرکت آب معدنی استرالیایی حدیث حضرت محمد (ص) را در پیوند به جلوگیری از اسراف آب بر روی بطری‌های خود به‌کار برده است؟

Explainer International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی تصویری از بطری آب معدنی یک شرکت استرالیایی که بر روی آن یک برگه مجزای حدیث‌دار نصب شده است را منتشر کرده‌اند. کاربران با نشر این تصویر مدعی اند که این شرکت استرالیایی برای جلوگیری از اسراف آب حدیثی از حضرت محمد (ص)  را در بطری‌های آب معدنی خود به کار برده است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این ادعا حاکی از آن است که شماری از دانشجویان مسلمان استرالیایی با راه اندازی پروژه‌ی به‌منظور جلوگیری از اسراف آب در بطری‌های آب معدنی یک شرکت استرالیایی برگه‌های حدیث‌دار را نصب کرده‌اند. براساس یافته‌های ما شرکت آب معدنی استرالیایی در به‌کار گیری این برگه‌ها بر روی بطری‌های خود نقش نداشته است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی افغان تصویری از بطری آب معدنی یک شرکت استرالیایی که بر روی آن یک برگه مجزای حدیث‌دار نصب شده است را منتشر کرده‌اند. کاربران با نشر این تصویر مدعی اند که این شرکت استرالیایی برای جلوگیری از اسراف آب حدیثی از حضرت محمد (ص)  را در بطری‌های آب معدنی خود به کار برده است. حدیثی که به نقل از حضرت محمد (ص) در این برگه‌ها نگاشته شده است می‌رساند که آب را هدر ندهید حتا اگر در کنار نهر جاری آب بودید. این ادعا و تصویر از ماه جنوری سال روان میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی همه‌گانی شده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-LinkArchived-Link

از سوی دیگر، در گذشته نیز شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی این تصویر را با ادعای مشابه همه‌گانی کرده‌اند. آنان نیز گفته‌اند که یک شرکت استرالیایی به‌منظور جلوگیری از اسراف آب بر روی بطری‌های محصولاتش حدیث حضرت محمد (ص) را به‌کار برده است. ما در اینجا ادعاها و گزارش‌های که از سوی رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی از سال ۲۰۱۷ میلادی به این‌سو منتشر شده‌اند را به اشتراک گذاشته‌ایم.

BlogFacebook-PostFacebook-PostShafaqna-Af
Archived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این ادعا حاکی از آن است که شماری از دانشجویان مسلمان استرالیایی با راه اندازی پروژه‌ی به‌منظور جلوگیری از اسراف آب در بطری‌های آب معدنی یک شرکت استرالیایی برگه‌های حدیث‌دار را نصب کرده‌اند. براساس یافته‌های ما شرکت آب معدنی استرالیایی در به‌کار گیری این برگه‌ها بر روی بطری‌های خود نقش نداشته است.

در ۲۴ دسامبر ۲۰۱۲ میلادی، وبسایت Worldbulletin با نشر این تصویر گفته است که تصور بسیاری از افراد در رسانه‌های اجتماعی این بوده که بطری و کاغذ متعلق به یک شرکت آب است و این شرکت بطری‌های پیت (polyethylene terephthalate) خود را همراه با کاغذ حدیث‌دار می‌فروشد. این وبسایت در گزارش خود گفته است که دانشجویان مسلمان استرالیایی با راه اندازی یک پروژه ویژه از اسراف آب هشدار داده‌اند. در این گزارش آمده است که این پروژه بخشی از برنامه دعوت‌گری انجمن دانشجویان مسلمان دانشگاه مک‌کواری (MUMSA) بوده است. گزارش تایید می‌کند که این پروژه از سوی دانشجویان راه اندازی گردید و هیچ شرکتی در راه اندازی این پروژه سهیم نبوده است.

Worldbulletin / Archived-Link

در ۲۷ دسامبر ۲۰۱۲ میلادی وبسایت Q8allinone نیز با نشر این تصویر گفته است که در شهر سیدنی به مناسبت هفته آگاهی از اسلام، انجمن دانشجویان مسلمان دانشگاه مک‌کواری بر روی بطری‌های آب شرکت استرالیایی (Active Organic Water) حدیث حضرت محمد (ص) را برچسب زده‌اند. این وبسایت هم‌چنان تایید می‌کند که شرکت آب با این برچسب‌ها هیچ ارتباطی نداشته است.

Q8allinone / Archived-Link

نتیجه‌گیری: برگه‌های حامل حدیث حضرت محمد (ص)‌ بر روی بطری‌های آب معدنی شرکت استرالیایی (Active Organic Water) از سوی انجمن دانشجویان مسلمان دانشگاه مک‌کواری نصب شد و این شرکت در آن تبلیغ سهیم نبوده است.

Avatar

عنوان: آیا شرکت آب معدنی استرالیایی حدیث حضرت محمد (ص) را در پیوند به جلوگیری از اسراف آب بر روی بطری‌های خود به‌کار برده است؟

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Explainer

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *