تصویری از نمونه مقبره حضرت محمد (ص) که در موزیم مدینه قرار دارد به عنوان تصویری اصلی آرام‌گاه وی منتشر شد

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری که در آن چند مقبره مشاهده می‌شود را منتشر کرده‌اند. در متنی که بر روی این تصویر قرار دارد گفته شده است که این تصویر قبر حضرت محمد (ص) و یاران وی است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) نشان می‌دهد که تصویر نشر شده، تصویری نمونه (مدل) آرام‌گاه آن‌حضرت بوده و در موزیم مدینه قرار دارد.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری که در آن چند مقبره مشاهده می‌شود را منتشر کرده‌اند. در متنی که بر روی این تصویر قرار دارد نگاشته شده است که این تصویر قبر حضرت محمد (ص) و یاران وی است. کاربران این تصویر را از 22 جولای به این‌سو همه‌گانی کرده‌اند.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\27.07.2021\Tomb of Prophet Mohammad(PBUH).png

FacebookFacebook
Archived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر نشان می‌دهد که تصویر نشر شده، تصویر نمونه(مدل) آرام‌گاه حضرت محمد (ص) بوده و این نمونه در موزیم مدینه نگه‌داری می‌شود.

وبسایت Lifeinsaudiarabia با نشر این تصویر نگاشته است که این یک مدل از آرام‌گاه حضرت محمد (ص) است. در یادداشتی که هم‌زمان با این تصویر از سوی این وبسایت منتشر شد آمده است که این مدل روایت‌گر آرام‌گاه اصلی رسول الله (ص)، ابوبکر (رض) و عثمان (رض) است در اتاق عایشه، خانم حضرت محمد (ص) واقع شده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\27.07.2021\A model of prophet`s tomb.png

Lifeinsaudiarabia / Archived-Link

در همین حال، وبسایت Safarway با نشر مجموعه‌ای تصاویر از موزیم مدینه، یادداشت معلوماتی را راجع به این موزیم نیز منتشر کرده است. در این یادداشت گفته شده است که این موزیم اولین و بزرگترین موزیم در تاریخ مدینه بوده و روایت‌گر میراث و تمدن اسلامی است. در میان تصاویری که این وبسایت منتشر کرده است تصویر نمونه (مدل) آرام‌گاه حضرت محمد (ص) نیز مشاهده می‌شود.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\27.07.2021\Madina Museum.png

Safarway / Archived-Link

نتیجه‌گیری: کاربران تصویر نمونه (مدل) آرام‌گاه حضرت محمد (ص) را تصویر اصلی مقبره وی عنوان کرده‌اند.

Avatar

عنوان: تصویری از نمونه مقبره حضرت محمد (ص) که در موزیم مدینه قرار دارد به عنوان تصویری اصلی آرام‌گاه وی منتشر شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *