از فرار تا بازگشت؛ آیا اشرف غنی به افغانستان برگشته است؟

False Political

 شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر تصویرهای اشرف غنی از برگشت او به افغانستان خبر داده‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو نشان می‌دهد که اشرف غنی سپس از فرارش در تاریخ ۱۵ آگست ۲۰۲۱ میلادی از افغانستان تاکنون دوباره به آن کشور برنگشته است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر تصویرهای اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان از بازگشت وی به آن کشور خبر داده‌اند. در یادداشت‌های که از سوی کاربران منتشر شد، آمده است: “اشرف غنی ریس جمهور پیشین کشور به کابل برگشت“. خبر بازگشت اشرف غنی و تصاویر وی از ۲۳ فبروری ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی همه‌گانی شده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-ImageArchived-ImageArchived-ImageArchived-Image

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این خبر حاکی از آن است که اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان سپس از فرارش در تاریخ ۱۵ آگست ۲۰۲۱ میلادی از افغانستان تاکنون (۲۴ فبروری ۲۰۲۲ میلادی) دوباره به آن کشور برنگشته است. یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویرهای آقای غنی که هم‌زمان با این خبر همه‌گانی شده‌اند نیز نشان می‌دهد که این تصویرها قدیمی اند.

خبر بازگشت اشرف غنی به افغانستان که در روزهای اخیر نیز در صفحات رسانه‌های اجتماعی دست به دست شده بود، واکنش حمدالله محب، مشاور امنیت ملی حکومت پیشین افغانستان را هم‌چنان برانگیخت. او در ۲۰ فبروری ۲۰۲۲ میلادی، در صفحه‌ی تویترش هم‌زمان با نشر تصویر خودش در کنار اشرف غنی نوشت که خبرهای بازگشت رییس جمهور پیشین افغانستان به کابل شایعه و بی‌اساس است.

و اما در پیوند به تصویرهای اشرف غنی که هم‌زمان با این خبر همه‌گانی شده‌اند نیز جستجو کرده‌ایم. بر اساس یافته‌های ما این تصویرها قدیمی اند و شماری از رسانه‌ها آنها را در سال‌های گذشته منتشر کرده‌اند. در نخستین تصویر، آقای غنی و همراهان وی در حال پایین آمدن از پله‌های یک طیاره دیده می‌شوند. در دومین تصویر، رییس جمهور پیشین افغانستان در حالی دیده می‌شود که مردی را در آغوش گرفته است.

تصویر نخست: در ۲۵ سرطان ۱۳۹۵ هجری‌شمسی، وبسایت باشگاه خبرنگاران جوان با نشر این تصویر از سفر اشرف غنی،‌ رییس جمهور پیشین افغانستان به ولایت ننگرهار خبر داده است. در این خبر آمده است که اشرف غنی صبح روز جمعه، ۲۵ سرطان ۱۳۹۵ هجری‌شمسی به شهر جلال آباد رسید.

YJC / Archived-Image

تصویر دوم: در ۲۸ جوزا ۱۳۹۷ هجری‌شمسی، وبسایت خبرنامه با نشر این تصویر از پایان یافتن آتش‌بس سه روزه میان حکومت پیشین افغانستان و طالبان خبر داده است. در گزارش به نقل از طالبان هم‌چنان گفته شده است که هیچ مذاکره‌ی پنهانی با دولت افغانستان جریان ندارد.

Khabarnama / Archived-Image

نتیجه‌گیری: اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان پس از آن‌که در تاریخ ۱۵ آگست ۲۰۲۱ میلادی از افغانستان فرار کرد، تاکنون به آن کشور برنگشته است.

Avatar

عنوان: از فرار تا بازگشت؛ آیا اشرف غنی به افغانستان برگشته است؟

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *