کاربران: طالبان هدف حمله مقاومت‌گران در بهارک قرار گرفت

Misleading Security

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی افغان خبری را در پیوند به حمله نیروهای جبهه مقاومت ملی بالای طالبان در ولسوالی بهارک ولایت تخار منتشر کرده‌اند. آنان هم‌زمان با نشر این خبر، تصویری که در آن پرچم طالبان، جنگ‌افزار و لباس‌های نظامی مشاهده می‌شوند را نیز همه‌گانی کرده‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر در پیوند به تصویری که از سوی کاربران هم‌زمان با این خبر همه‌گانی شده است نشان می‌دهد که کاربران یک تصویر قدیمی از دوره حکومت پیشین افغانستان را منتشر کرده‌اند.

ادعا: در ۱۷ جنوری ۲۰۲۲ میلادی شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان خبری را در پیوند به حمله نیروهای جبهه مقاومت ملی بالای طالبان در ولسوالی بهارک ولایت تخار منتشر کرده‌اند. آنان اذعان کرده‌اند که نیروهای جبهه مقاومت ملی شام روز یک‌شنبه، ۱۶ جنوری ۲۰۲۲ میلادی بالای قرارگاه محمدالله معاویز، مدیر استخبارات طالبان در ولسوالی بهارک ولایت تخار یورش برده‌اند. به نقل از کاربران در اثر این حمله سه طالب کشته و چهار طالب دیگر زخمی شده‌اند.

کاربران هم‌زمان با نشر این خبر تصویری که در آن پرچم طالبان، جنگ افزار و لباس‌های نظامی مشاهده می‌شوند را نیز همه‌گانی کرده‌اند.

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر در پیوند به تصویری که از سوی کاربران هم‌زمان با این خبر همه‌گانی شده است نشان می‌دهد که کاربران یک تصویر قدیمی از دوره حکومت پیشین افغانستان را منتشر کرده‌اند. 

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی حکومت پیشین افغانستان در صفحه تویترش با نشر چندین تصویر در ۴ می ۲۰۲۱ میلادی از عملیات برای پاکسازی حومه‌های شهر لشکرگاه از وجود طالبان خبر داده است. در میان تصویرهای که آقای امان همه‌گانی کرده تصویری مشاهده می‌شود که در ادعای کاربران منتشر شده است. فواد امان در این تویت گفته است که در جریان عملیات نیروهای پیشین اردوی ملی افغانستان در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند تلفات سنگین بر طالبان وارد و مناطق وسیع از وجود انها تصفیه شده است.

از سوی دیگر، در ۱۵ ثور ۱۴۰۰ هجری‌شمسی خبرگزاری آریانانیوز هم‌چنان با نشر چندین تصویر از راه اندازی عملیات برای پاکسازی هلمند از وجود طالبان خبر داده است. در میان تصویرهای که این خبرگزاری منتشر کرده است تصویری مشاهده می‌شود که کاربران هم‌زمان با ادعاهای شان همه‌گانی کرده‌اند. 

Ariannews / Archived-Link

فاکت‌کریسیندو در پیوند به خبری که ازسوی کاربران منتشر شد نیز جستجو کرده است. یافته‌های فاکت‌کریسیندو حاکی از آن است که شماری از رسانه‌ها نیز گزارش داده‌اند که نیروهای جبهه مقاومت ملی بالای قرار گاه محمدالله معاویز در ولسوالی بهارک ولایت تخار حمله کرده و اما طالبان این ادعا را رد کرده است.

براساس یافته‌های ما در ۲۷ جدی ۱۴۰۰ هجری‌شمسی، روزنامه ۸صبح با نشر خبری عنوان کرده است که نیروهای جبهه مقاومت ملی سه نفر طالب را در تخار کشته و اما طالبان آن را رد کرده است. 

8am / Archived-Link

نتیجه‌گیری: کاربران رسانه‌های اجتماعی افغان هم‌زمان با نشر خبر حمله نیروهای جبهه مقاومت ملی بالای یکی از قرارگاه‌های طالبان در تخار یک تصویر قدیمی که در دوره حکومت پیشین ثبت شده است را همه‌گانی کرده‌اند.

Avatar

عنوان: کاربران: طالبان هدف حمله مقاومت‌گران در بهارک قرار گرفت

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *