تصاویری که به عنوان تصویرهای دست‌آوردهای یک شبانه روز گذشته نیروهای جبهه مقاومت ملی همه‌گانی شده‌اند

Misleading National

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی افغان یادداشتی را در پیوند به دست‌آوردهای یک شبانه روز گذشته‌ی نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان منتشر کرده‌اند. آنان هم‌زمان با این یادداشت چندین تصویری که در آنها افراد بازداشت شده، تانک‌های نظامی و شبه نظامیان مسلح مشاهده می‌شوند را نیز همه‌گانی کرده‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر در پیوند به تصویرهای که از سوی کاربران به نشر رسیده است نشان می‌دهد که کاربران چندین تصویر قدیمی و نامرتبط را بازنشر کرده‌اند. 

ادعا: در ۱۷ جنوری ۲۰۲۲ میلادی شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان یادداشتی را در پیوند به دست‌آوردهای یک شبانه روز گذشته‌ی نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان منتشر کرده‌اند. آنان هم‌زمان با این یادداشت چندین تصویری که در آنها افراد بازداشت شده، تانک‌های نظامی و شبه نظامیان مسلح مشاهده می‌شوند را نیز همه‌گانی کرده‌اند. به نقل از کاربران در یک شبانه روز گذشته نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان با انجام حمله‌های چریکی بر نیروهای طالبان در ولایت‌های،‌ کابل، پنجشیر، کاپیسا و تخار شماری از افراد طالبان را کشته و زخمی کرده است.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر در پیوند به تصویرهای که از سوی کاربران به نشر رسیده است نشان می‌دهد که کاربران چندین تصویر قدیمی و نامرتبط را بازنشر کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو هم‌زمان با گزارش‌های که در گذشته از سوی شماری از رسانه‌ها به نشر رسیده، تعدادی از این تصویرها نیز همه‌گانی شده‌اند. در ادامه‌ی این بررسی، یافته‌های که در پیوند به هر تصویر به دست آمده به اشتراک گذاشته شده است.

نخستین تصویر: در نخستین تصویر چندین فرد بازداشت شده مشاهده می‌شوند. روزنامه ۸صبح در ۳۰ سنبله ۱۳۹۸هجری‌شمسی با نشر این تصویر از بازداشت شدن طراح حمله‌ی مرگ‌بار موتر بمب زابل خبر داده است. به نقل از گزارش این روزنامه نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان طراح اصلی حمله‌ی مرگ‌بار شهر قلات، مرکز ولایت زابل را در ولایت غزنی بازداشت کرده است. این روزنامه به نقل از فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی در حکومت پیشین نگاشته است که در نتیجه اجرای عملیات مشترک نیروهای کماندو و قطعه خاص پولیس زیر نام عملیات مبین در ولایت غزنی ۹ طالب بازداشت شده است. گزارش افزوده که در میان بازداشتی‌ها طراح اصلی حمله‌ی مرگ‌بار زابل نیز شامل است. در این گزارش هم‌چنان آمده است که سه نفر از بازداشت شده‌گان در حمله‌ی موتر بمب در ولایت زابل نقش تسهیل کننده داشته‌اند. 

8am / Archived-Link

در ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۹ میلادی آریانا‌نیوز هم‌چنان با نشر این تصویر از بازداشت شدن ۹ شبه نظامی در ولایت غزنی خبر داده و گفته است که در میان بازداشتی‌ها طراح حمله‌ی زابل نیز شامل است.

ArianaNews / Archived-Link

دومین تصویر: در این تصویر یک تانک نظامی تخریب شده در کنار یک جاده مشاهده می‌شود. این تصویر در جریان ماه اکتبر ۲۰۲۱ میلادی از سوی شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی منتشر و گفته شده است که در اثر درگیری نیروهای جبهه مقاومت ملی و طالبان در پنجشیر تخریب و در کنار جاده رها شده است.

سومین تصویر: در این تصویر چندین فرد نظامی مشاهده می‌شوند که از بین یک دره در حال رفتن اند. یافته‌های ما در پیوند به این تصویر نشان می‌دهد که این تصویر از گذشته‌ی دورتر است. وبسایت Tumgir این تصویر را در حدود یک‌سال قبل منتشر کرده و هم‌زمان با نشر این تصویر از حمله‌های ارتش شوروی بر ولایت پنجشیر نگاشته است.

 Tumgir / Archived-Link

چهارمین تصویر: تصویری که شب هنگام ثبت شده و در آن شماری از افراد مسلح مشاهده می‌شوند. این تصویر در ۲۱ نوامبر ۲۰۲۱ میلادی از سوی صفحه تویتر مقاومت‌دوم منتشر شده است. این صفحه هم‌زمان با نشر این تصویر از حمله نیروهای جبهه مقاومت ملی بر افراد گروه طالبان در ولسوالی رخه ولایت پنجشیر خبر داده است.

آخرین تصویر: در این تصویر یک کاروان نیروهای ارتش پیشین افغانستان همراه با وسایط زرهی شان مشاهده می‌شوند. کاربران یک نسخه‌ی دست کاری شده این تصویر را همه‌گانی کرده‌اند، طوری‌که در یکی از موترهای این کاروان پرچم نیروهای جبهه مقاومت ملی نصب شده است. و اما اصل این تصویر را سلام‎تایمز در ۱۴ جنوری ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده است. این وبسایت هم‌زمان با نشر این تصویر از مداخله ایران در امور داخلی افغانستان نگاشته است. این وبسایت در زیر نویس تصویر نشر شده این چنین شرح داده است: “یک کاروان اردوی ملی افغانستان بتاریخ ۲۰ جدی در ولسوالی المار ولایت فاریاب مشاهده می‌شوند. [دفتر مطبوعاتی ولایت فاریاب/ فیسبوک]“.

SalaamTimes / Archived-Link

نتیجه‌گیری: کاربران رسانه‌های اجتماعی افغان با نشر گزارشی در پیوند به دست‌آوردهای یک شبانه روز گذشته‌ی نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان چندین تصویر قدیمی و نامرتبط را همه‌گانی کرده‌اند.

Avatar

عنوان: تصاویری که به عنوان تصویرهای دست‌آوردهای یک شبانه روز گذشته نیروهای جبهه مقاومت ملی همه‌گانی شده‌اند

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *