خبر بازگشت سمیع سادات در پنجشیر بی‌اساس است

Misleading National

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی خبری را در پیوند به بازگشت سمیع سادات، یکی از نظامیان حکومت پیشین افغانستان منتشر کرده‌اند. کاربران مدعی اند که سمیع سادات به پنجشیر رفته و مورد استقبال گرم قرار گرفته است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در این زمینه نشان می‌دهد که پس از فروپاشی نظام افغانستان سمیع سادات از افغانستان خارج شده و تا کنون به آن کشور برنگشته است. بر اساس تازه‌ترین یافته‌ها، چندی قبل آقای سادات یک سفر نافرجام به ترکیه داشته است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی خبری را در پیوند به بازگشت سمیع سادات، یکی از نظامیان حکومت پیشین افغانستان منتشر کرده‌اند. کاربران مدعی اند که سمیع سادات به پنجشیر رفته و مورد استقبال گرم قرار گرفته است. در ادعاهای که از ۹ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو همه‌گانی شده‌اند، آمده است که خالد امیری از جنرال سمیع سادات در پنجشیر استقبال کرده است.

هم‌زمان با این ادعا چندین قطعه تصویری که در آنها شماری از نظامیان حکومت پیشین افغانستان مشاهده می‌شوند نیز همه‌گانی شده‌اند.

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-Post

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در این زمینه نشان می‌دهد که پس از فروپاشی نظام افغانستان سمیع سادات از افغانستان خارج شده و تا کنون به آن کشور برنگشته است. بر اساس تازه‌ترین یافته‌ها، چندی قبل آقای سادات یک سفر نافرجام به ترکیه داشته است. بر بنیاد گزارش‌های نشر شده، دولت ترکیه برای سمیع سادات اجازه ورود به آن کشور را نداده است.

افغانستان اینترنشنال با نشر این خبری در ۱۲ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی، گفته است که آقای سادات به این رسانه تایید کرده که ترکیه مانع ورود وی به خاک آن کشور شده است. 

Afghanistan International / Archived-Link

در ۱۳ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی، خبرگزاری آسواکا نیز گزارش داده است که دولت ترکیه سمیع سادات را از داخل شدن به آن کشور منع کرده است. در این خبر آمده است که آقای سادات در ۸ اکتبر سال روان میلادی به ترکیه سفر کرده است. به نقل از این خبر سمیع سادات پس از اجازه نیافتن به سویس برگشتانده شده است. 

Asvaka News Agency / Archived-Link

یافته های فاکت کریسیندو در پیوند به تصویرهای که هم‌زمان با این خبر منتشر شده‌اند نیز نشان می‌دهد که این تصاویر قدیمی اند. در این تصاویر سمیع سادات، خالد امیری به همرای شماری از نظامیان حکومت پیشین افغانستان مشاهده می‌شوند. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده این تصاویر در زمان ماموریت آقای سادات در ولایت هلمند برداشته شده‌اند.

شماری از این تصاویر را رادیو نوروز در ۴ آگست ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است. این رسانه هم‌زمان با نشر این تصاویر گزارش داده است که صدها نیروی کماندو به رهبری هیبت‌الله علی‌زی جهت عملیات پاک‌سازی شهر لشگرگاه، وارد هلمند شده‌اند.

Radio Nowruz / Archived-Link

در ۴ آگست ۲۰۲۱ میلادی، بلال سروری، یکی از خبرنگاران افغان هم‌چنان با نشر چندین قطعه تصویر نظامیان حکومت پیشین افغانستان در صفحه توییترش گفته است که آقای علی‌زی به همراه یک گروه متشکل از نیروهای ویژه افغان وارد شهر لشکرگاه شده است. در این میان شماری تصویرهای که هم‌زمان با ادعاهای کاربران منتشر شده‌اند، نیز به چشم می‌خورند.

  Archived-Tweet

بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو، سمیع سادات، نظامی حکومت پیشین افغانستان در خارج از آن کشور به سر می‌برد. یافته‌ها هم‌چنان نشان می‌دهد که آقای سادات در ۸ اکتوبر سال روان میلادی به ترکیه سفر کرده و اما اجازه ورود به آن کشور را نیافته است. فاکت‌کریسیندو ادعای مبنی بر حضور وی در پنجشیر که پس از این سفر همه‌گانی شده است را بی‌اساس می‌داند.

Avatar

عنوان: خبر بازگشت سمیع سادات در پنجشیر بی‌اساس است

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *