هم‌زمان با نشر خبر انفجار یک ماین کنار جاده در کنر تصویر قدیمی حمله هوایی بر شهر کوبانی همه‌گانی شد

International Misleading

شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی از وقوع یک انفجار در مرکز ولایت کنر خبر داده و گفته‌اند که در نتیجه آن ۴نفر کشته و ۱۰نفر زخمی شده‌اند. آنان هم‌زمان با این خبر تصویری که در آن دودی برخواسته از یک انفجار از میان ساختمانهای چند طبقه‌ی مشاهده می‌شود را نیز همه‌گانی کرده‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویری که هم‌زمان با این خبر منتشر شده است نشان می‌دهد که این تصویر راوی حمله هوایی جنگنده‌های ائتلاف تحت رهبری آمریکا بر شهر کوبانی سوریه است. 

ادعا: شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی در ۲۸ آگست ۲۰۲۲ میلادی برابر با ۶ سنبله ۱۴۰۱ هجری‌شمسی، از وقوع یک انفجار در شهر اسدآباد مرکز ولایت کنر خبر داده‌اند. در این میان ایندیپندنت فارسی گفته است که هدف این انفجار نیروهای طالبان بوده است. به نقل از این رسانه در نتیجه این انفجار ۴نفر کشته و ۱۰نفر زخمی شده‌اند.

هم‌زمان با این خبر تصویری که در آن دودی برخواسته از یک انفجار از میان ساختمانهای چند طبقه‌ی مشاهده می‌شود نیز همه‌گانی شده است. 

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-Post

ایندیپندنت فارسی این خبر و تصویر را در صفحه توییترش نیز به اشتراک گذاشته است.

Archived-Tweet

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویری که هم‌زمان با این خبر منتشر شده است نشان می‌دهد که این تصویر راوی حمله هوایی جنگنده‌های ائتلاف تحت رهبری آمریکا بر شهر کوبانی سوریه است. شماری از رسانه‌ها این تصویر را در جریان سال‌های گذشته منتشر کرده و هم‌زمان با آن از حمله هوایی جنگنده‌های ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه خبر داده‌اند.

در این میان وال‌استریت ژورنال در ۱۷ جولای ۲۰۱۵ میلادی با نشر این تصویر از مشارکت بریتانیا در مبارزه با دولت اسلامی خبر داده و گفته است که خلبانان بریتانیایی در حمله‌های هوایی در سوریه سهیم بوده‌اند. این رسانه در شرح تصویر نشر شده از حمله هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا به کوبانی سوریه در اکتوبر سال گذشته نگاشته و نیز گفته است که خلبانان بریتانیایی هم‌چنان در این عملیات شرکت کرده اند. وال‌استریت ژورنال از اسوشیتد پرس هم‌چون صاحب امتیاز این تصویر نام برده است.

WSJ-Report / Archived-Link

از سوی دیگر، وبسایت العربیه انگلیسی نیز با نشر این تصویر در ۱۸ جون ۲۰۱۸ میلادی، به نقل از رسانه دولتی سوریه گزارش داده است که هواپیماهای ائتلاف به رهبری آمریکا یک موضع ارتش در شرق آن کشور را بمباران کرده است. در این گزارش هم‌چنان آمده است که ارتش آمریکا مسوولیت این حمله را رد کرده است. العربیه انگلیسی گفته است که این حمله در الحره در جنوب شرقی شهر البوکمال انجام شده است.

Al-Arabia-Report / Archived-Link

بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو، هم‌زمان با نشر خبر انفجار یک ماین کنار جاده در کنر یک تصویر نامرتبط و قدیمی بازنشر شده است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده این تصویر راوی حمله جنگنده‌های ائتلاف به رهبری آمریکا در سوریه است.

Avatar

عنوان: هم‌زمان با نشر خبر انفجار یک ماین کنار جاده در کنر تصویر قدیمی حمله هوایی بر شهر کوبانی همه‌گانی شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *