سمیع سادات ملاقات امرالله صالح و خودش با مقام‌های پاکستانی را رد کرده است

Explainer Political

شماری از خبرنگاران پاکستانی و کاربران شبکه‌های اجتماعی مدعی شدهاند که در این اواخر امرالله صالح و سمیع سادات از اسلام‌آباد بازدید کرده‌اند. آنان هم‌چنان گفته‌اند احتمال این‌که حکومت پاکستان به عنوان میانجی بین آنان و طالبان عمل کند، وجود دارد.

اما سمیع سادات این ادعا را رد کرده است. او در واکنش به این خبر، پاکستان را “محل ملاقات و استقبال تروریست‌ها” عنوان کرده است. آقای سادات هم‌چنان تایید کرده است که او و امرالله صالح با هیچ یک از مقام‌های پاکستانی دیدار نکرده‌اند.

ادعا: شماری از خبرنگاران پاکستانی و کاربران شبکه‌های اجتماعی از ۱۱ می ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو از ملاقات دو مقام حکومت پیشین افغانستان با مقام‌های پاکستانی خبر داده‌اند. بر اساس این خبر، امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری و سمیع سادات، فرمانده قول اردوی ۲۱۵ میوند در حکومت پیشین افغانستان، از اسلام آباد دیدن کرده‌اند. در این خبر موضوع این‌که آیا پاکستان می‌تواند مذاکرات بین این دو مقام حکومت پیشین افغانستان و طالبان را تسهیل کند نیز به گونه‌ی پرسش مطرح شده است. مدیر خیبرنیوز۲۴۷ هم‌چنان مدعی شده که منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل در گفت‌وگوی اختصاصی با خیبرنیوز۲۴۷ این موضوع را تکذیب و یا تایید نکرده است.

توییت مدیر خیبرنیوز۲۴۷:

این خبر از سوی شماری از کاربران پاکستانی توییتر هم‌چنان بازنشر شده است.

https://twitter.com/WorldBreakingN9/status/1524679400385662976

Archived-Tweets

و اما جنرال سمیع سادات این ادعا را رد کرد

سمیع سادات، فرمانده پیشین قول اردوی ۲۱۵ میوند با نشر یادداشتی در صفحه‌ی توییترش این ادعا را رد کرده است. او در در پاسخ به توییت مدیر خیبرنیوز۲۴۷ نوشت: “پاکستان محل ملاقات و استقبال تروریست‌ها است”. آقای سادات سفر خود و امرالله صالح به اسلام‌آباد را تکذیب کرد و گفت که آنان با هیچ یک از مقام‌های پاکستانی ملاقات نکرده‌اند. در ادامه‌ی یادداشت سمیع سادات هم‌چنان آمده است که “امروز، ما هنوز دشمن هم‌دیگریم، فردا به شما بسته‌گی دارد”.

Archived-Tweet

از سوی دیگر، امرالله صالح تاکنون در پیوند به این خبر واکنش نشان نداده است. خبرنگاران پاکستانی و کاربران رسانه‌های اجتماعی برای این ادعا هیچ‌گونه شواهدی ارایه نکرده‌اند. آنان این ادعا را بر اساس گفته‌های نماینده دولت پاکستان در کابل مطرح کرده‌اند؛ گفته‌های که خبر ملاقات دو مقام پیشین افغانستان با مقام‌های پاکستانی را تایید و تکذیب نکرده است. در حال حاضر و بر اساس یادداشت سمیع سادات، می‌توان گفت که ادعای نشر شده از سوی رسانه‌های پاکستانی و کاربران شبکه‌های اجتماعی بی‌اساس است.

Avatar

عنوان: سمیع سادات ملاقات امرالله صالح و خودش با مقام‌های پاکستانی را رد کرده است

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Explainer

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *