طالبان ادعای نکاح جبری با دختران را رد کردند

Misleading Political

یک مکتوب از آدرس طالبان در میان کاربران رسانه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود که در آن فهرست دختران جوان و زنان بیوه از ملا امامان مساجد خواسته شده است. در این مکتوب آمده است که طالبان با دختران و زنان مذکور نکاح جبری خواهند کرد.

طالبان این ادعاها را رد کرده‌اند.

ادعا

در این اواخر یک مکتوب از آدرس طالبان در میان کاربران رسانه‌ّهای اجتماعی دست به دست شده است که نگرانی‌ّهای زیادی را در میان مردم به وجود آورده‌است.

در مکتوب آمده است: «از تمام ملا امامان مساجد خواسته می‌شوند که فهرست دختران بالا‌تر از ۱۵ سال و فهرست زنان بیوه پایین‌تر از ۴۵ سال را به کمیسیون فرهنگی طالبان تسلیم بدهند».

در مکتوب گفته شده‌است که این دختران و زنان با طالبان به طور جبری نکاح کرده خواهند شد و سپس جهت فراگیری آموزش‌های اسلامی و قبول کردن اسلام به وزیرستان پاکستان فرستاده خواهند شد.

یک صفحه فیسبوک بنام «داکتر زبیر رسا» این مکتوب را نشر کرده و نوشته‌است: «چرا می‌خواهند به‌ پاکستان انتقال بدهند آیا دختران افغانستانی مسلمان نیستند، آیا نکاح اجباری در اسلام حلال است؟»

این پست فیسبوک با دیگران ۸۳۵ بار شریک شده‌است.

فیسبوک/ آرشیف

بررسی واقعیت

طالبان این ادعاها را رد کرده‌اند. 

قاری سعید خوستی یکی از اعضای طالبان در تویتر خود با نشر این مکتوب گفته است که از تبلیغات دروغین آگاه باشید.

تویتر/آرشیف

در همین حال ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در یک تویت چنین ادعاها را رد کرده‌است. وی گفته است که در این اواخر هشدارها و نامه‌ّهای جعلی در رسانه‌ّهای اجتماعی پخش شده و یا هم به مردم به شکل اوراق توضیع شده است که گویا طالبان بالای مردم قوانین وضع می‌کنند، مردم را اخطار می‌دهند و حتا دختران را به خود نکاح می‌کنند. به گفته آقای مجاهد این ادعاها بی‌اساس است و واقعیت ندارد.

تویتر/ آرشیف

نتیجه‌گیری

طالبان گفته‌است که مکتوب نشر شده از آدرس آنها در باره ازدواج اجباری با دختران حقیقت ندارد.

Avatar

عنوان: طالبان ادعای نکاح جبری با دختران را رد کردند

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *