هم‌زمان با انتشار خبری تایید نشده از سقوط مرکز ولسوالی رستاق چندین قطعه تصویر قدیمی بازنشر شد

Misleading Security

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر چندین قطعه تصویری که در آن ده‌ها نفر به همراه اسلحه مشاهده میشوند، از سقوط مرکز ولسوالی رستاق ولایت تخار به‌دست نیروهای جبهه مقاومت خبر داده‌اند. آنان گفته‌اند که در نتیجه یک عملیات نیروهای جبهه مقاومت به رهبری خالد امیری در ولسوالی رستاق شماری زیادی از طالبان کشته و اسیر شده‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به خبر و تصویرهای نشر شده، نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با نشر یک خبر تایید نشده از سقوط مرکز ولسوالی رستاق، چندین قطعه تصویر قدیمی را نیز بازنشر کرده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر چندین قطعه تصویری که در آن ده‌ها نفر به همراه اسلحه مشاهده میشوند، از سقوط مرکز ولسوالی رستاق ولایت تخار به‌دست نیروهای جبهه مقاومت خبر داده‌اند. آنان گفته‌اند که در نتیجه یک عملیات نیروهای جبهه مقاومت به رهبری خالد امیری در ولسوالی رستاق بیش از صد نفر طالب کشته و ۵۰ عضو دیگر طالبان اسیر شده‌اند. این خبر و تصاویر از ۱۳ می ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی دست به دست شده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به خبر و تصویرهای نشر شده، نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با نشر خبری تایید نشده از سقوط مرکز ولسوالی رستاق، چندین قطعه تصویر قدیمی را نیز بازنشر کرده‌اند. بر اساس این یافته‌ها تاکنون هیچ منبع معتبر از سقوط مرکز ولسوالی رستاق به‌دست نیروهای جبهه مقاومت گزارش نداده است.

از سوی دیگر، تیم فاکت‌کریسیندو با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر دریافته است تصویرهای که هم‌زمان با این خبر نشر شده، قدیمی اند. شماری از رسانه‌ها این تصویرها را در سال‌های گذشته منتشر کرده‌اند. هم‌زمان با این تصویرها، گزارش شده است که شماری از اعضای گروه داعش و طالبان به نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان تسلیم شده بوده‌اند. در ادامه‌ی این بررسی واقعیت، یافته‌های به‌دست آمده در پیوند به این تصویرها به اشتراک گذاشته شده‌اند.

نخستین تصویر: در این تصویر گروهی از مردان و سلاح‌های مربوط به آنان مشاهده می‌شوند. این تصویر را وبسایت اسپوتنیک در ۱ دسامبر ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده است. این رسانه هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش داده است که ۴۹ عضو گروه داعش در ولایت ننگرهار به نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان تسلیم شده‌اند.

Sputnik-Report / Archived-Link

دومین تصویر: در دومین تصویر شماری از چهره‌‌های نظامی و افراد غیرنظامی ‌همراه با سلاح‌های شان مشاهده می‌شوند. این تصویر را اروپاپرس و العربیه فارسی در ۱۶ جنوری ۲۰۲۰ میلادی منتشر کرده‌اند. این رسانه‌ها هم‌زمان با نشر این تصویر نیز گزارش داده‌اند که ۵۰ نفر جنگ‌جوی طالب در ولایت غور به نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان تسلیم شده‌اند.

FarsiAlarabiya-NewsEuropapress-News
Archived-LinkArchived-Link

در پی درگیری‌های اخیر میان نیروهای جبهه مقاومت و طالبان در برخی از نقاط افغانستان؛ کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر یک خبر تایید نشده مبنی بر سقوط مرکز ولسوالی رستاق ولایت تخار، چند قطعه تصویر قدیمی را نیز بازنشر کرده‌اند. تاکنون هیچ گزارش موثق از منابع معتبر در پیوند به سقوط مرکز این ولسوالی به دست نیروهای جبهه مقاومت منتشر نشده است.

Avatar

عنوان: هم‌زمان با انتشار خبری تایید نشده از سقوط مرکز ولسوالی رستاق چندین قطعه تصویر قدیمی بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *