در پی انتشار خبر آموزش و ورزش دختران برخی از مقام‌های طالبان تصویری از یک پزشک آفریقایی همه‌گانی شد

Misleading Political

در پی محرومیت دختران از آموزش در افغانستان، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی خبری را در پیوند به درس و ورزش دختر سهیل شاهین منتشر کرده‌اند. آنان گفته‌اند که دختر او در قطر مصروف آموزش است و نیز عضویت تیم ملی آن کشور را دارد. هم‌زمان با این خبر کاربران تصویر یک فوتبالیست زن که در حال بازی در میدان فوتبال است را نیز همه‌گانی کرده‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویر فوتبالیست زن نشان می‌دهد که کاربران تصویر نعیمه حسین، پزشک و ورزش‌کار آفریقایی را به عنوان تصویر دختر سهیل شاهین منتشر کرده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

ادعا: در پی محرومیت دختران از آموزش در افغانستان، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۱۴ اپریل ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو خبری را در پیوند به درس و ورزش دختر سهیل شاهین منتشر کرده‌اند. آنان گفته‌اند که دختر او در قطر مصروف آموزش است و نیز عضویت تیم ملی آن کشور را دارد. هم‌زمان با این خبر کاربران تصویری را منتشر کرده‌اند که در آن سهیل شاهین، یک فوتبالیست زن و نیز متنی که به زبان پشتو نگاشته شده است، مشاهده می‌شوند. در متن این تصویر به نقل از روزنامه پرینت گفته شده است که دختر سهیل شاهین در دوحه، عضویت تیم فوتبال مدرسه‌ی که او در آنجا درس می‌خواند را دارد.

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویر فوتبالیست زن نشان می‌دهد که کاربران تصویر نعیمه حسین، پزشک و ورزش‌کار آفریقایی را به عنوان تصویر دختر سهیل شاهین منتشر کرده‌اند.

بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو، وبسایت Lameezomarjee این تصویر را در ۱۵ آگست ۲۰۱۴ میلادی نشر کرده و امتیاز آن‌را به لامیز عمرجی (Lameez Omarjee) داده است. این وبسایت در شرح این تصویر گفته است که نعیمه حسین با پوشیدن حجاب در جریان بازی فوتبال به این باور است که او سطح بالاتری از ایمانش را به نمایش می‌گذارد. در یادداشتی که از سوی این وبسایت منتشر شد، آمده است که نعیمه حسین دانشجوی سال دوم کارشناسی فیزیوتراپی در دانشگاه ویست است. در این یادداشت به نقل از نعیمه حسین گفته شده است که ایمان بانو حسین او را واداشته است که به دستاوردهای بیشتر برسد و نیز برای او بگوید که بدون این‌که ایمان و یا هویت اسلامی‌اش به خطر مواجه شود، می‌تواند که بهترین باشد و آرزو داشته باشد. نعیمه حسین هم‌چنان گفته است که او و سه برادرش از کوچکی به فوتبال علاقه داشته‌اند. نعیمه حسین از صنف هشتم با پیوستن به تیم فوتبال مکتب دخترانه پارک‌تاون شروع به بازی کرده است. در این یادداشت گفته شده است که او در سال ۲۰۱۲ میلادی با کسب بورسیه وارد دانشگاه شده و سپس از آن امتیاز باشگاه فوتبال بیدویست ویتس را دریافت کرده است. او برای مدت دو سال برای آن باشگاه بازی کرده است.

Lameezomarjee / Archived-Link

از سوی دیگر، در ۱۳ اپریل ۲۰۲۲ میلادی روزنامه پرینت خبری را در پیوند به آموزش و ورزش دختران رهبران طالبان منتشر کرده است. هم‌زمان با این خبر هیچ تصویری از دختران رهبران طالبان همه‌گانی نشده است. در این خبر آمده است که دختران افغان در حالی از مدرسه منع شده‌اند که دختران رهبران طالبان فوتبال بازی می‌کنند و در خارج از کشور پزشکی می‌خوانند. به نقل از این خبر دختران برخی از مقام‌های طالبان در مدرسه‌های پاکستان و قطر برای آموزش اعزام شده‌اند. در این خبر از میان رهبران طالبان از قلندر عباد، وزیر صحت عامه، شیرمحمد عباس استانکزی، معاون وزیر امور خارجه و سهیل شاهین، سخنگوی امارت اسلامی نام برده شده است.

Theprint / Archived-Link

نتیجه‌گیری: کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر تصویر نعیمه حسین، پزشک و ورزش‌کار آفریقایی از آموزش و انجام فعالیت‌های ورزشی دختر سهیل شاهین خبر داده‌اند.

Avatar

عنوان: در پی انتشار خبر آموزش و ورزش دختران برخی از مقام‌های طالبان تصویری از یک پزشک آفریقایی همه‌گانی شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *