کاربران با بازنشر چندین قطعه تصویر قدیمی از تصرف ولسوالی رخه توسط سمیع سادات خبر داده‌اند

Misleading Security

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر چندین قطعه تصویر از پیشروی کماندوهای جبهه مقاومت به رهبری سمیع سادات در ولسوالی رخه‌ی ولایت پنجشیر خبر داده‌اند. به نقل از کاربران کماندوهای جبهه مقاومت بیشترین نقاط ولسوالی رخه را تصرف کرده و در حال پیشروی به سوی مرکز آن ولسوالی اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصاویر و خبر نشر شده نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با نشر یک خبر تایید ناشده چندین قطعه تصویر قدیمی را نیز بازنشر کرده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر چندین قطعه تصویر از پیشروی کماندوهای جبهه مقاومت به رهبری سمیع سادات در ولسوالی رخه‌ی ولایت پنجشیر خبر داده‌اند. به نقل از کاربران کماندوهای جبهه مقاومت بیشترین نقاط ولسوالی رخه را تصرف کرده و در حال پیشروی به سوی مرکز آن ولسوالی اند. کاربران این ادعا و تصاویر را از ۱۸ می ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو همه‌گانی کرده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصاویر و خبر نشر شده نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با نشر یک خبر تایید ناشده چندین قطعه تصویر قدیمی را نیز بازنشر کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو تا کنون هیچ گزارشی از سوی منابع معتبر در پیوند به تصرف ولسوالی رخه توسط نیروهای جبهه مقاومت، منتشر نشده است. فاکت‌کریسیندو در ادامه‌ی جستجوهایش از صفحه فیس‌بوک و توییتر سمیع سادات نیز بازدید کرده است. یافته‌های این بازدید هم‌چنان نشان می‌دهد که آقای سادات حضور خویش را درجبهه جنگ پنجشیر اعلام نکرده و نیز تاکنون هیچ یادداشتی از سوی وی در پیوند به رهبری کماندوهای جبهه مقاومت منتشر نشده است.

از سوی دیگر، فاکت‌کریسیندو همچنان از وبسایت رسمی جبهه مقاومت ملی و صفحه‌ی توییتر صبغت‌الله احمدی، سخنگوی این جبهه بازدید کرده است. یافته‌های این بازدید نیز نشان می‌دهد که تاکنون هیچ گزارشی از سوی این دو منبع مبنی بر پیش‌روی کماندوهای جبهه مقاومت در ولسوالی رخه‌ی ولایت پنجشیر منتشر نشده است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویرهای که هم‌زمان با این خبر نشر شده است نیز نشان می‌دهد که کاربران دست به بازنشر چندین قطعه تصویر قدیمی زده‌اند. فاکت‌کریسیندو یافته‌های مربوط به این تصویرها را در ادامه‌ی این بررسی به اشتراک گذاشته است.

تصویر نخست: در نخستین تصویر،‌ سمیع سادات به همراه چندین نظامی حکومت پیشین افغانستان مشاهده می‌شود. این تصویر را وبسایت Stratnewsglobal در ۷ آگست ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است. در شرح این تصویر از سمیع سادات به عنوان فرمانده قول اردوی ۲۱۵ میوند و عهده‌دار رهبری نبرد در جنوب و غرب افغانستان یادآوری شده است. 

Stratnewsglobal / Archived-Link

تصویر دوم: در دومین تصویر شماری از نظامیان حکومت پیشین افغانستان، یک واسطه رنجر نظامی و چندین واسطه موتر ملکی در شب هنگام مشاهده می‌شوند. این تصویر را وبسایت TRTworld در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر این تصویر وبسایت TRTworld گزارش داده است که یک موتر دفتر سازمان ملل در کابل هدف انفجار قرار گرفته که در نتیجه آن یک شهروند خارجی کشته شده است. این وبسایت در شرح تصویر نشر شده نگاشته است که نیروهای امنیتی افغان یک‌شنبه، ۲۴ نوامبر ۲۰۱۹ میلادی به محل انفجار در کابل، افغانستان رسیده‌اند. امتیاز این تصویر به رحمت‌گل و رسانه آسوشیتدپرس داده شده است. 

TRTworld / Archived-Link

تصویر سوم: در سومین تصویر شعله آتش و دود در شب‎هنگام مشاهده می‌شود. یافته‌ها در پیوند به این تصویر نشان می‌دهد که این تصویر از جریان حمله طالبان بر پایگاه شورابک ولایت هلمند است. طالبان این حمله را در پنج‌شنبه شب،‌ ۲۸ فبروری ۲۰۱۹ میلادی انجام داده‌اند. وبسایت آریانانیوز ویدیوی از این حمله را در ۱۱ حوت ۱۳۹۷ هجری‌شمسی نشر کرده است. تصویری که همراه با ادعای کاربران نشر شده، از این ویدیو برداشته شده است.

Ariananews / Archived-Link / Archived-Video

تصویرهای چهارم و پنجم: در چهارمین و پنجمین تصویر شماری از نظامیان حکومت پیشین افغانستان و چندین هاموی نظامی مشاهده می‌شوند. این تصاویر را صفحه توییتر IFENewsAgency در ۳ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر این تصویرها گفته شده است که نیروهای پیشین قطعات خاص اردوی ملی افغانستان به جبهه مقاومت پیوسته و بر ضد طالبان می‌جنگند.

https://twitter.com/IFENewsAgency/status/1433537368514981931

وبسایت وقایع‌روز نیز تصویر قطار هاموی‌های نظامی را در ۳ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است. در شرح این تصویر هم‌چنان آمده است که نیروهای سابق ارتش افغانستان در حال پیوستن به پنجشیر اند.

Vaghayerooz / Archived-Link

تصویر ششم: در تصویر ششم شماری از مردان مسلح بر فراز یک کوه مشاهده می‌شوند. این تصویر را کاربری در صفحه‌ی فیس‌بوکش در ۸ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است. این کاربر گفته است که این تصویر از فراز کوه‌های پریان ولایت پنجشیر برداشته شده است. فاکت‌کریسیندو تاکید بر تاریخ نشر این تصویر دارد.

Facbook-Post / Archived-Link

تصویر هفتم: در آخرین تصویر یک فرد نظامی مشاهده می‌شود که در میدان نبرد در حال تیر اندازی با سلاح دست داشته‌اش است. وبسایت وزارت دفاع آمریکا با نشر این تصویر گفته است که در ۲۵ جون ۲۰۱۷ میلادی یک تنفنگ‌دار دریایی با نوع سلاح M240L گلوله‌ی ردیاب را در جریان تیراندازی‌های شبانه در پایگاه شورابک افغانستان شلیک کرده است. این وبسایت از لوکاس هاپکینز به عنوان عکاس این تصویر نام برده است. 

US-Dod / Archived-Link

نتیجه‌گیری: هم‌زمان با نشر چندین قطعه تصویر قدیمی، کاربران خبر تایید ناشده‌ی را مبنی بر تصرف ولسوالی رخه توسط کماندوهای جبهه مقاومت به رهبری سمیع سادات منتشر کرده‌اند.

Avatar

عنوان: کاربران با بازنشر چندین قطعه تصویر قدیمی از تصرف ولسوالی رخه توسط سمیع سادات خبر داده‌اند

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *