جاگزین شدن تصویر جسدهای شبه نظامیان پاکستانی به عنوان تصویر طالبانی که در نبرد ولایت هلمند کشته شده‌اند

False Terrorism

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویر چندین جسد را منتشر کردند. کاربران این جسدها را متعلق به گروه طالبان دانسته و گفته‌اند که آنان در میدان نبرد ولایت هلمند کشته شده‌اند.

یافته‌های تحقیق ما نشان می‌دهد که تصویر نشر شده از جسدهای شبه‌نظامیان پاکستانی بوده که در حدود شش سال پیش در افغانستان کشته شده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویر چندین جسد را منتشر کردند. این  تصویر از سوی کاربران در (6 می 2021) نشر شده است. آنان با نشر این تصویر ادعا کرده‌اند که این جسدها متعلق به گروه طالبان است. به نقل از کاربران این افراد در میدان نبرد ولایت هلمند کشته شده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\07.05.2021\Claim.png

Facebook / Archived-Link

در همین حال شماری از کاربران با نشر این تصویر گفته‌اند که بیش از هزار جسد از هلمند روانه‌ای پختون‌خواه شده است. به نقل از این کاربران نیروهای پنجابی در آن‌سوی خط برای درمان زخمی شده‌گان گروه طالبان خیمه زده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\07.05.2021\Claim0.png

Facebook / Archived-Link

بررسی واقعیت: در پیوند به این ادعا و تصویر نشر شده تحقیق کردیم و یافته‌های ما نشان می‌دهد که این تصویر قدیمی است. تصویر نشر شده متعلق به شبه‌نظامیان پاکستانی است که چندین سال قبل در ولایت خوست کشته شده‌اند. این تصویر را خبرگزاری خامه‌پرس در (21 نوامبر 2015) نشر کرده است. این خبرگزاری همراه با نشر این تصویر عنوان کرده است که جسدهای 22 شبه‌نظامی پاکستانی به پاکستان بازگردانیده شد. در گزارشی که این خبرگزاری منتشر کرد، آمده است که این جسدها روز جمعه در منطقه دیرسفلی در آستان خیبرپختون‌خواه دفن خاک شده‌اند. به نقل از این گزارش کشته شده‌گان متعلق به گروه‌های مسلح البدر و جماعت الدعوه بوده‌اند. در این گزارش گفته شده است که این افراد سه روز قبل در یک عملیات نیروهای امنیتی افغان در ولایت خوست کشته شده‌اند. طبق این گزارش جنگجویان البدر در درگیری‌های کشمیر نقش داشته‌اند و افراد این گروه در افغانستان زیر چتر حزب اسلامی حکتمیار هم‌چنان فعالیت داشته است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\07.05.2021\Fact.png

KhaamPress / Archived-Link

از سوی دیگر این تصویر را وبسایت Asian-Defence-News در (22 نوامبر 2015) منتشر کرده است. این وبسایت با نشر این تصویر عنوان کرده است که در پاکستان صدها نفر در مراسم تشییع جنازه جنگ‌جویان که در اثر حمله‌های ایالات‌متحده کشته شده‌اند، شرکت کرده است. در بخشی از این یادداشت مجاهدین البدر یک گروه تروریستی پاکستانی خوانده شده است. در این یادداشت هم‌چنان گفته شده است که مجاهدین البدر که یک گروه تروریستی در کشمیر است، اکنون در افغانستان بسر می‌برند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\07.05.2021\Fact0.png

Asian-Defence-News

نتیجه‌گیری: تصویری که از سوی کاربران رسانه‌های اجتماعی به عنوان تصویر طالبان کشته شده در نبرد ولایت هلمند منتشر شد نادرست است. این تصویری از جسدهای شبه نظامیان پاکستانی و متعلق به گروه البدر است که در حدود شش سال پیش در افغانستان کشته شده‌اند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *