آیا مارشال دوستم در فاریاب حضور دارد؟

False Political

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر چندین قطعه تصویری که در آنها عبدالرشید دوستم، برخی از چهره‌های نظامی و هم‌چنین وسایل نظامی مشاهده می‌شوند، مدعی اند که مارشال دوستم به فاریاب رفته است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در این زمینه نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با نشر خبر تایید نشده از حضور عبدالرشید دوستم در فاریاب، چندین قطعه تصویر قدیمی را نیز بازنشر کرده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر چندین قطعه تصویری که در آنها عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست جمهوری و رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، برخی از چهره‌های نظامی و هم‌چنین وسایل نظامی مشاهده می‌شوند، مدعی اند که مارشال دوستم به فاریاب رفته است. به نقل از کاربران مارشال دوستم به همراه خودش یک گروه یک‌هزار و ۵۰۰ نفری و هم‌چنان اسلحه و مهمات نیز به آن ولایت برده است. این ادعا و تصویر از ۱۵ می ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در این زمینه نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با نشر خبر تایید نشده از حضور عبدالرشید دوستم در فاریاب، چندین قطعه تصویر قدیمی را نیز بازنشر کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست جمهوری و رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در حال حاضر در کشور ترکیه است و این موضوع را محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان تایید کرده است. محمد محقق در تازه‌ترین یادداشت فیس‌بوکی خود در ۲۳ می ۲۰۲۲ میلادی، حضور عبدالرشید دوستم در ترکیه را تایید کرده است. او در این یادداشت نگاشته است که پس از آن‌که یک عمل جراحی را در شفاخانه گوون در انقره سپری کرد، مارشال دوستم و پسرانش به عیادت و احوال‌پرسی وی آمده‌اند.

Facebook-Post / Archived-Post

از سوی دیگر، بر بنیاد گزارش‌های شماری از رسانه‌ها عبدالرشید دوستم در سه‌شنبه شب، ۲۷ ثور ۱۴۰۱ هجری‌شمسی برابر با ۱۷ می ۲۰۲۲ میلادی، میزبان شماری از رهبران و شخصیت‌های سیاسی افغان در خانه خودش در آنکارای ترکیه بوده است. بر اساس گزارش‌ها در این گردهمایی بر ایجاد شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان توافق صورت گرفته است.

Etilaatroz-Rport

یافته‌های ما در پیوند به تصویرهای نشر شده هم‌چنان نشان می‌دهد که کاربران هم‌زمان با این خبر چندین قطعه تصویر قدیمی آقای دوستم را  بازنشر کرده‌اند. این تصویرها در گذشته از سوی شماری از وبسایت‌ها و صفحات رسانه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند.

صفحه‌ی فیس‌بوک عبدالرشید دوستم، دو تصویری که در آنها آقای دوستم به همرای شماری از افراد و وسایل نظامی مشاهده می‌شوند را در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی منتشر کرده است.

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-Post

تصویری که در آن یک کاروان موترهای نظامی مشاهده می شود نیز قدیمی است. این تصویر را هم‌چنان شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در سال ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده‌اند. کاربری در ۱۲ آگست ۲۰۲۱ میلادی هم‌زمان با نشر این تصویر در صفحه‌ی توییترش از عقب نشینی نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان از ولایت جوزجان به ولایت بلخ خبر داده است.

این تصویر را صفحه‌ی فیس‌بوک فرقه ۵۱۰ نیز در ۱۲ آگست ۲۰۲۱ میلادی منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش شده است که نیروهای گیرمانده ولایت جوزجان از راه چمتال وارد قول اردوی ۲۰۹ شاهین شده‌اند. 

Facebook-Post / Archived-Post

هم‌زمان با ادعای مبنی بر حضور عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست جمهوری و رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در ولایت فاریاب چندین قطعه تصویر قدیمی نیز بازنشر شد. گزارش‌ها و یادداشت‌های منابع معتبر نشان می‌دهند که عبدالرشید دوستم در حال حاضر در ترکیه است و او پس از تسلط طالبان بر افغانستان به آن کشور برنگشته است.

Avatar

عنوان: آیا مارشال دوستم در فاریاب حضور دارد؟

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *