طالب یا کپی‌کش موتر؛ حقیقت نهان در پشت این نوار تصویری از چه قرار است؟ 

Explainer National

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک نوار تصویری مدعی اند که یک عضو طالبان با استفاده از یک موتر نظامی به کام‌جویی پرداخته است. در این نوار تصویری یک زن در داخل یک موتر نظامی به‌همراه مردی که در حال راننده‌گی است، مشاهده می‌شود. این ویدیو از ۷ جولای ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است. کاربران از راننده‌ی این موتر هم‌چون یک طالب نام برده و گفته‌اند که او با استفاده از یک موتر نظامی به‌همراه دوست دخترش به خوش‌گذرانی پرداخته است.

Archived-Post

این ویدیو در سایر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی نیز منتشر شده است. برخی از کاربران تیک‌تاک هم‌چنان این ویدیو را منتشر کرده‌اند.

Archived-Link

بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، راننده‌ی این موتر نظامی گفته است که او عضو طالبان نه بلکه رنگ‌مال و کپی‌کش موتر است. او ویدیوی نشر شده را یک ویدیوی خانواده‌گی عنوان و تایید کرد که یکی از اعضای فامیلش آن‌را ثبت کرده است.

بررسی واقعیت: بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، راننده‌ی این موتر نظامی گفته است که او عضو طالبان نه بلکه رنگ‌مال و کپی‌کش موتر است. او ویدیوی نشر شده را یک ویدیوی خانواده‌گی عنوان و تایید کرد که یکی از اعضای فامیلش آن‌را ثبت کرده است.

پس از آن‌که این نوار تصویری در رسانه‌های اجتماعی وایرال شد، فیروزخان در مصاحبه با یک کانال یوتیوب گفته است که او عضو طالبان نه بلکه رنگ‌مال و کپی‌کش موتر است. او در این گفت‌وگو تایید کرده است که در شهر مزارشریف زنده‌گی و کار می‌کند.

فیروزخان در پیوند به ویدیوی نشر شده، گفته که این ویدیوی را یکی از اعضای فامیل او در حین رفتن به‌سوی یک محفل عروسی ثبت کرده است. او هم‌چنان تایید کرده که برای انتقال اعضای خانواده‌اش به این محفل عروسی از موتر نظامی که برای ترمیم نزد او بوده، استفاده کرده است.

او در ادامه صحبت‌هایش گفته است که از ثبت این ویدیو بیش از یک‌سال می‌گذرد. به نقل از فیروزخان این ویدیو در حالی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است که در حدود ۶ ماه پیش تلفنی که این ویدیو در آن وجود داشت، مفقود شده بود. او هم‌چنان تصریح کرده است که این ویدیو صداگذاری و ویرایش شده است.

فیروزخان در ادامه هم‌چنان تایید کرده است که پس از همه‌گانی شدن این ویدیو، طالبان از او بازپرسی کرده‌اند.

Archived-Link

خلاصه: فیروزخان، راننده‌ی که در این ویدیو مشاهده می‌شود، گفت که او عضو طالبان نیست و شغل او رنگ‌مالی و کپی‌کشی موتر است. او تایید کرده که ویدیوی نشر شده یک ویدیوی خانواده‌گی است و یکی از اعضای خانواده او این ویدیو را ثبت کرده بود.

Avatar

عنوان: طالب یا کپی‌کش موتر؛ حقیقت نهان در پشت این نوار تصویری از چه قرار است؟

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Explainer

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *