حسیبا نوری خبر مرگش را تکذیب کرد

False National Security

شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۱۶ جولای ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو خبری را در پیوند به کشته یک آوازخوان افغان منتشر کرده‌اند.

به نقل از این خبر، حسیبا نوری، آوازخوان افغان که پس از تسلط طالبان به پاکستان پناه برده بود، شنبه‌شب ۲۴ سرطان، توسط افراد مسلح ناشناس در منطقه کوزه ایالت خیبرپختونخوا آن کشور کشته شده است. 

DidpressFa.al-ainMemar.press
Archived-LinkArchived-LinkArchived-Link

از ۱۶ جولای ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو، خبر مرگ حسیبا نوری در صفحات رسانه‌های اجتماعی نیز دست به‌دست شده است. شماری از کاربران فیس‌بوک هم‌چنان گفته‌اند که حسیبا نوری، آوازخوان افغان توسط افراد ناشناس در ایالت خیبرپختونخوا پاکستان به قتل رسیده است. 

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostArchived-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

شماری از کاربران توییتر نیز این خبر را منتشر کرده‌اند. آنان هم‌چنان مدعی اند که افراد مسلح ناشناس حسیبا نوری، آوازخوان افغان را در پاکستان به قتل رسانیده‌اند.

Archived-Tweet

برخی از کانال‌های یوتیوب نیز خبر مرگ حسیبا نوری را منتشر کرده‌اند. آنان گفته‌اند که در ابتدا خبر مرگ حسیبا نوری را یکی از دوستان وی منتشر کرده است.

Archived-Link

یافته‌ها در پیوند به این خبر حاکی از آن است که حسیبا نوری زنده است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، پس از نشر این خبر، حسیبا نوری با نشر یک نواری تصویری خبر مرگش را تکذیب کرده است.

بررسی واقعیت: یافته‌ها در پیوند به این خبر حاکی از آن است که حسیبا نوری زنده است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، پس از نشر این خبر، حسیبا نوری با نشر یک نواری تصویری خبر مرگش را تکذیب کرده است.

در این ویدیو، حسیبا نوری تایید کرده که او زنده است. این آوازخوان افغان در پیوند به تصویری که او را در حالت بی‌هوشی نشان می‌دهد هم‌چنان گفته است که این تصویر وی از زمانی است که در اثر یک حادثه ترافیکی زخمی و بی‌هوش شده بود.

Archived-Video

از سوی دیگر، افتخار فردوس، خبرنگار پاکستانی نیز خبر مرگ حسیبا نوری را تکذیب کرده است. اوتایید کرده که پس از نشر خبر مبنی بر کشته شدن حسیبا نوری با این آوازخوان صحبت کرده است. این خبرنگار هم‌چنان گفته است که در حال حاضر حسیبا نوری در کراچی پاکستان ساکن است.

Archived-Tweet

خلاصه: خبر نشر شده مبنی بر کشته شدن حسیبا نوری، آوازخوان افغان صحت ندارد. حسیبا نوری با نشر یک نوار تصویری زنده بودن خود را تایید کرده است.

Avatar

عنوان: حسیبا نوری خبر مرگش را تکذیب کرد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *