اعلام ازدواج مشروط با روبینا جلالی و سهیلا سحر شایعه خوانده شد

False National

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان خبری را در پیوند به ازدواج مشروط رافیعه ارشد (روبینا جلالی، عضو مجلس نماینده‌گان) و سهیلا سحر، فعال مدنی منتشر کرده‌اند. در این خبر آمده است که این دو بانو با کسی که صد جنگ‌جوی طالب را از بین ببرد، ازدواج خواهند کرد.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) نشان می‌دهد که خبر نشر شده در پیوند به ازدواج مشروط این دو بانو شایعه بوده و هیچ اعلامیه‌ای مبنی بر ازدواج مشروط از سوی آنان منتشر نشده است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان از ازدواج مشروط رافیعه ارشد (روبینا جلالی، عضو مجلس نماینده گان) و سهیلا سحر، فعال مدنی خبر داده‌اند. کاربران این خبر را از 22 جولای 2021 میلادی به این سو دست به دست کرده‌اند. به نقل از این خبر سهیلا سحر و رافیعه ارشد اعلام کرده‌اند که آنان حاضر اند با کسی که صد جنگ‌جوی طالب را از بین ببرد ازدواج کنند. در این خبر از روبینا جلالی، عضو مجلس نماینده گان افغانستان هم‌چون رافیعه ارشد نام برده شده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\26.07.2021\Conditional marriage with two Afghan women.png

FacebookFacebookFacebook
Archived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) نشان میدهد که خبر نشر شده در پیوند به ازوداج مشروط با رافیعه ارشد (روبینا جلالی، عضو مجلس نماینده گان) و سهیلا سحر، فعال مدنی بی اساس بوده و این خبر شایعه عنوان شده است.

در 23 جولای 2021 میلادی، سهیلا سحر با نشر یادداشتی در صفحه‌ای فیس‌بوکش خبرهای نشر را شایعه خوانده است. به نقل از بانو سحر کاربرانی که این گونه‌ای از مطالب را منتشر می‌کنند به دنبال گرفتن لایک برای صفحات کاربری شان اند. در بخشی از این یادداشت گفته شده است: ” یک ‌تعداد صفحات نمی‌دانم به حمایت کی و به چی هدفی پیام‌های بسیار ضعیف و زشتی را از آدرس فعالان جامعه مدنی بخصوص نام من نشر می‌کنند. مخاطب هیچ چیزی از این پیام‌ها نمی‌تواند بگیرد. تنها چیزی که من به آن فکر می‌کنم هدف این افراد گرفتن لایک است“.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\26.07.2021\Suhaila Sahar reaction.png

Facebook / Archived-Link

در پیوند به این خبر فاکت کریسیندو حساب‌های کاربری روبینا جلالی، عضو مجلس نماینده‌گان افغانستان را نیز بازدید کرده است و اما وی تاکنون 26 جولای 2021 میلادی در رابطه به این خبر واکنشی از خود نشان نداده است. آخرین مطالب حساب‌های کاربری بانو جلالی حاکی از پیام‌های عیدی بوده که در 20 جولای سال روان میلادی از سوی وی منتشر شده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\26.07.2021\Robina Jalali.png

Jalali`s Facebook / Jalali`s Twitter

نتیجه‌گیری: نشر خبر ازدواج مشروط با روبینا جلالی و سهیلا سحر از سوی کاربران رسانه‌های اجتماعی واکنش بانو سحر را برانگیخت، او با نشر یادداشتی این خبر را شایعه عنوان کرد.

Avatar

عنوان: اعلام ازدواج مشروط با روبینا جلالی و سهیلا سحر شایعه خوانده شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *