بازنشر تصویرهای قدیمی وسایل و تجهیزات نظامی تحت عنوان تانک‌های نظامی افغانستان در پاکستان

False Terrorism

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان با نشر تصاویر موترهای هاموی و تجهیزات نظامی مدعی اند که طالبان این وسایل را به پاکستان منتقل کرده‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) نشان می‌دهد که کاربران تصویرهای قدیمی را منتشر کرده‌اند.

ادعا: عده ای از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصاویری از موترهای زرهی و تجهیزات نظامی را منتشر کرده‌اند. آنان با نشر این تصویرها مدعی‌اند که طالبان تانک‌های نظامیان افغان را به پاکستان منتقل کرده‌اند. این تصاویر در (26 جون 2021) از سوی کاربران منتشر شده است. کاربران با نشر این تصویرها، طالبان را به خیانت متهم کرده‌ و گفته‌اند که طالبان تمامی این اموال را از پوسته‌های نظامیان افغان بدست آورده‌است. در بخشی از ادعای کاربران آمده است: ” خیانت طالبان را ببینید با ملیشه‌های پاکستان می‌خواهند اموال که از پوسته‌ها به دست آوردند به پاکستان انتقال دهند جلویش را بگیرید“.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\28.06.2021\Afghan military tanks in Pakistan.png

FacebookFacebookFacebook
Archived-LinkArchived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) نشان می‌دهد که تصویرهای نشر شده قدیمی است. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو تصویری از موتر زرهی نظامیان افغان در حدود سه سال قبل از سوی رسانه‌ها در افغانستان منتشر شده است.

تصویر دومی که تجهیزات نظامی را نشان می‌دهد نیز از سوی GettyImages در سال‌های قبل منتشر شده است. شماری از این یافته‌ها را در اینجا با شما به اشتراک می‌گذاریم.

نخستین تصویر: در تصویر نخست موترهای زرهی (هاموی) نظامیان افغان به نظر می‌رسد. در تصویر هم‌چنان مشاهده می‌شود که بیرق گروه طالبان بر فراز این هاموی‌ها نصب شده و شماری از افراد وابسته به گروه طالبان در حال انتقال این موترهای زرهی‌اند.

این تصویر در (10 آگست 2017) از سوی خبرگزاری اطلس منتشر شده است. اطلس با نشر این تصویر گزارش داده است که طالبان چندین هاموی نظامی را در اختیار گرفت. در گزارشی که از سوی این خبرگزاری نشر شد، آمده است که گزارش‌ها از ولایت غزنی حاکی از آن است که چندین موتر نظامی که در مسیر بین قندهار و کابل در حرکت بوده است در منطقه‌ای در ولایت غزنی به دست طالبان افتاده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\28.06.2021\The Taliban seized several military Humvees.png

AtlasPress / Archived-Link

از سوی دیگر در (10 آگست 2017) شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی نیز این تصویر را منتشر کرده‌اند. آنان با نشر این تصویر گفته‌اند که این موترهای زرهی نظامیان افغان در ولایت غزنی به دست گروه طالبان افتاده است.

دومین تصویر: تصویر دومی از سوی GettyImages نشر شده است. در یادداشتی که از سوی این وبسایت در پیوند به این تصویر نگاشته شده، آمده است که مهاجرین افغان تکه‌های از سلاح‌های عراقی را برای مجاهدین گردهم آورده‌اند. در این یادداشت مکان ثبت این تصویر تورخم، مرز میان افغانستان و پاکستان گفته شده است. GettyImages تاریخ ایجاد این تصویر را (7 جون 1992) اعلام کرده و امتیاز(کردت) آن‌را به رابرت نیکلزبرگ (Robert Nickelsberg) داده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\28.06.2021\Afghan refugees, w. captured Iraqi artil.png

GettyImages / Archived-Link

نتیجه‌گیری: تصویرهای قدیمی از موترهای زرهی نظامیان افغان و تکه‌های از سلاح‌های عراقی به عنوان تصاویر غنمیت‌های جنگی منتشر و گفته شده است که طالبان این تجهیزات را به پاکستان انتقال داده است.

Avatar

عنوان: بازنشر تصویرهای قدیمی وسایل و تجهیزات نظامی تحت عنوان تانک‌های نظامی افغانستان در پاکستان

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *