خبر درگذشت استاد منگل، آوازخوان شناخته شده‌ای افغان تکذیب شد

False National

شماری از رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی در صفحه‌های کاربری شان خبر وفات پاینده محمد مشهور به منگل، آوازخوان شناخته شده‌ای افغان را منتشر کردند.

یافته‌های ما نشان می‌دهد که در حال حاضر (3 جون 2021)، استاد منگل زنده است و خبر مرگ وی نادرست است.

ادعا: خبر مرگ پاینده محمد و یا استاد منگل، آوازخوان سرشناس افغان از سوی شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان منتشر شد. رسانه‌ها و کاربران این خبر را در (2 جون 2021) در صفحات کاربری شان همه‌گانی کرده‌اند. آنان با نشر تصویر آقای منگل ادعا کرده‌اند که وی دیگر زنده نیست.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\03.06.2021\collage.png

FacebookFacebookFacebook
Archived-LinkArchived-LinkArchived-Link

از سوی دیگر، در (2 جون 2021) شماری از رسانه‌ها در افغانستان هم‌چنان خبر مرگ این آوازخوان افغان را در صفحه‌های فیس‌بوک شان همه‌گانی کرده‌اند. رسانه‌ها سپس از نشر، این خبر را از صفحه‌های فیس‌بوک شان حذف کرده‌‌اند. به دلیل حذف شدن این خبر از سوی رسانه‌ها ما آدرس اینترنتی(لینک) آن را در دسترس نداریم و اما تصویرهای را که در اینجا گذاشته‌ایم از شبکه‌های اجتماعی گردآوری شده است. این تصاویر را کاربران رسانه‌های اجتماعی ثبت کرده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\03.06.2021\collage1.png

تصاویر از  صفحات شبکه‌های اجتماعی

KhaamaPress Archived-Link / 1TVNewsAf Archived-Link

بررسی واقعیت: در پیوند به خبر نشر شده مبنی بر وفات آقای منگل، آوازخوان شناخته شده‌ای افغان جستجو کردیم. یافته‌های ما نشان می‌دهد که وی تاکنون (3 جون 2021) زنده است و خبر مرگ وی از سوی شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی تکذیب شده است.

در (2 جون 2021) آژانس خبری پژواک(Pajhwok) با نشر یادداشتی خبر وفات این آوازخوان افغان را رد کرده است. به نقل از پژواک(Pajhwok) داماد آقای منگل، شفیق مرید خبر وفات وی را تکذیب کرده و گفته است که استاد منگل زنده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\03.06.2021\PajhwokNewsAgency.png

Facebook / Archived-Link

خبر وفات آقای منگل از سوی خامه‌پرس در صفحه فیس‌بوک این خبرگزاری نیز منتشر شده بود و سپس از نشر خبر، این خبرگزاری آن‌را حذف کرده است. خبری که از سوی خامه‌پرس در پیوند به مرگ آقای منگل نشر شد، این خبرگزاری را وادار به عذرخواهی کرد. خامه‌پرس در (2 جون 2021) بابت نشر خبر اشتباه از آقای منگل و مخاطبانش با نشر یادداشتی در صفحه‌ای فیس‌بوکش عذر خواهی کرده است. این خبرگزاری پذیرفته است که خبر نشر شده نادرست بوده و تایید کرده است که استاد منگل هنوز زنده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\03.06.2021\KhaamaPress`s Apology letter.png

Facebook / Archived-Link

نتیجه‌گیری: شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان خبر وفات آقای منگل، آوازخوان سرشناس افغان را منتشر کردند و این خبر سپس از نشر تکذیب شده است.

Avatar

عنوان: خبر درگذشت استاد منگل، آوازخوان شناخته شده‌ای افغان تکذیب شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *