مصدق: سد آبی سوختوک در ولایت دایکندی سالم است و خطری آنرا تهدید نمی‌کند

False National

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان از ایجاد شکاف در دیوار سد آبی سوختوک در ولایت دایکندی ابراز نگرانی کردند. آنان با نشر تصویری از این سد آبی گزارش دادند که سد آبی سوختوک ترک برداشته‌است. مسوولان در این ولایت با رد موضوع گفته‌اند که در حال حاضر هیچ مورد نگران کننده‌ای در پیوند به این سد آبی وجود ندارد.

ادعا: کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان از ایجاد شکاف در سد آبی سوختوک در ولایت دایکندی ابراز نگرانی کردند. آنان گفته‌اند که کار ساخت سد آبی سوختوک تکمیل شده‌است و عنقریب از سوی رییس جمهور غنی افتتاح می‌شود. به نقل از کاربران، این سد آبی قبل از افتتاح و بهره برداری تخریب شده‌است.

در (18 اپریل 2021) صفحه فیس‌بوک تلویزیون بامیان گزارش داده‌است که سد آبی سوختوک در ولایت دایکندی ترک برداشته‌است. در این گزارش آمده‌است که این سد آبی با هزینه نزدیک به 5 میلیون دالر آمریکایی ساخته شده‌است و توانایی تولید 700 کیلووات برق را دارد. از سوی دیگر شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی نیز از ایجاد شکاف در دیوار سد آبی سوختوک گزارش داده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\19.04.2021\claim0.png

Facebook / Archived-Link

بررسی واقعیت: ما در پیوند به این گزارش‌ها با مقام‌های محلی ولایت دایکندی در تماس شدیم. آنان با رد این گزارش‌ها بیان کردند که نگرانی در رابطه به سد آبی سوختوک در ولایت دایکندی وجود ندارد.

عباس کامیار، سخنگوی والی دایکندی در تماس با FactCrescendo گفت که وی این موضوع را تعقیب کرده‌است. به نقل از آقای کامیار گزارش‌های نشر شده در رابطه به ایجاد شکاف در دیوار سد آبی سوختوک بی‌اساس است. وی تصریح کرده‌است که در حال حاضر از این سد آبی جهت تولید برق در ولایت دایکندی استفاده می‌شود.

در همین حال ما با قربان‌علی مصدق، آمر نماینده‌گی برشنا در ولایت دایکندی نیز صحبت کردیم. آقای مصدق با رد این گزارش‌ها اذعان کرد که هیچ‌گونه خطری سد آبی سوختوک را تهدید نمی‌کند. او گفت که سال پار در مرحله‌ای نخست آب‌گیری سد سوختوک در ولایت دایکندی، هیأتی متشکل از استادان دانشگاه پولی‌تخنیک، مسوولان وزارت انرژی و آب و شرکت برشنا از این سد آبی بازدید کرده و شماری از موارد فنی را نیز شناسایی کرده‌اند. به گفته‌ای آقای مصدق مواردی که این هیئت تذکر داده‌است خطر ساز نبوده و بازسازی شده‌اند. وی هم‌چنان بیان کرد که گزارش‌های نشر شده در پیوند به ایجاد شکاف در دیوار سد آبی سوختوک بخشی از یادداشت‌های این هیئت است که به آن رسیده گی شده است.

با این همه، در گزارشی که از سوی شماری از رسانه‌ها در پیوند به ایجاد شکاف در دیوار سد آبی سوختوک منتشر شد گفته شده‌است که مورد نگران کننده‌ای در این زمینه وجود ندارد. براساس گزارش‌های نشر شده از سوی رسانه‌ها این سد آبی با خطری مواجه نبوده و شکننده‌گی آن شایعه عنوان شده‌است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\19.04.2021\Fact.png

Facebook / Archived-Link

نتیجه‌گیری: گزارش‌های نشر شده در پیوند به ترک برداشتن دیوار سد آبی سوختوک در ولایت دایکندی بی‌اساس عنوان شده‌است. مقام‌های محلی این ولایت گفته‌اند که هیچ خطری مبنی بر فرو ریختن و شکست این سد آبی وجود ندارد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *