تصاویر افرادی که در درگیری‌های سایر ولایات افغانستان کشته شده‌اند به عنوان تصویرهای قربانیان نبرد ولایت لغمان منتشر شد

False Terrorism

کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصاویر جسد افرادی را منتشر کرده‌اند که در درگیری‌ها با نظامیان افغان کشته شده‌اند. آنان با نشر تصویرها گفته‌اند که شماری از افراد گروه طالبان در نبرد با نیروهای افغان در ولایت لغمان کشته شده‌اند.

یافته‌های تحقیق ما نشان می‌دهد که تصویرهای نشر شده، تصاویر قدیمی و نامرتبط اند و این افراد در سایر ولایت‌های افغانستان کشته شده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان، تصویرهای افرادی را منتشر کرده‌اند که به علت جنگ در افغانستان کشته شده‌اند. کاربران هم‌زمان با نشر تصویرهای کشته شده‌گان، تصویری از یک آتش سوزی و تصویر یک نظامی افغان را نیز منتشر کرده‌اند. این تصویرها در (24 می 2021) از سوی کاربران به نشر رسیده است. کاربران با نشر این تصاویر مدعی شده‌اند که افراد گروه طالبان در نبرد با نیروهای افغان در ولایت لغمان کشته شده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\25.05.2021\claim.png

Archived-Link

از سوی دیگر، در (24 می 2021) کاربر دیگری هم‌چنان این تصویرها را منتشر کرد. وی تصویرهای نشر شده را تصاویر تازه عنوان کرده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\25.05.2021\Taliban killed in Laghman-province.png

Archived-Link

در همین حال، در (24 می 2021) کاربری تصویری از یک جسد را نیز منتشر کرد. به نقل از این کاربر تصویر نشر شده، تصویر جسد یکی از کشته شده‌گان نبرد ولایت لغمان است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\25.05.2021\Taliban-killed in Laghman-province.png

Archived-Link

بررسی واقعیت: با استفاده از ابزارهای جستجوی تصاویر در پیوند به تصویرهای نشر شده تحقیق کردیم. یافته‌های ما نشان می‌دهد که تصویرهای نشر شده از سوی کاربران رسانه‌های اجتماعی در پیوند به نبرد ولایت لغمان تصاویر قدیمی اند. کشته شده‌گان که در این تصاویر مشاهده می‌شوند در نبردهای سایر ولایت‌های افغانستان جان باخته‌اند. ما در پیوند به هر تصویر جستجو و یافته‌های این تحقیق را در اینجا با شما شریک کردیم.

نخستین تصویر: تصویر جسد فردی که به علت نبرد در مسجد کشته شده است. این تصویر از سوی وبسایت انانیوز(Anna-News) در (31 جولای 2019) به نشر رسیده است. در گزارشی که هم‌زمان با این تصویر از سوی انانیوز(Anna-News) منتشر شد، گفته شده است که دست کم پنچ جنگجوی طالب در نبرد با نیروهای افغان در ولایت لوگر کشته شده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\25.05.2021\In the Afghan province of Logar, at least five Taliban fighters have been killed by the Islamic Republic's National Army.png

Anna-News / Archived-Link

دومین تصویر: در این تصویر شماری از نیروهای افغان در حین یک عملیات نظامی مشاهده می‌شوند. این تصویر در (11 دلو 1397) از سوی وبسایت خبرنامه منتشر شده است. این وبسایت هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش داده است که 12 شورشی در نتیجه یک عملیات نیروهای ویژه در ولایت هلمند کشته شده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\25.05.2021\کشته شدن ۱۲ شورشی در یک عملیات نیروهای ویژه در هلمند.png

Khabarnama / Archived-Link

سومین تصویر: این تصویر همواره در پیوند به جنگ افغانستان از سوی کاربران رسانه‌های اجتماعی دست به دست شده است. در تصویر یک نظامی افغان و وسایل نقلیه‌ای که در حال سوختن اند، مشاهده می‌شوند. چندی پیش این تصویر در پیوند به تنش‌های حکومت و علی‌پور نیز منتشر شد و کاربران با نشر آن مدعی شدند که تعمیر ولسوالی و مدیریت امنیت ملی ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک از سوی افراد علی‌پور به آتش کشیده شده است. در واقع این تصویر از نبردهای ولایت هلمند است. در سال‌های قبل این تصویر به عنوان تصویر نبرد ولایت هلمند از سوی رسانه‌ها منتشر شده است. در (12 اکتبر 2020)، خبرگزاری خامه‌پرس این تصویر را نیز منتشر کرده است. این خبرگزاری هم‌زمان با نشر این تصویر، از شدت گرفتن نبرد میان نظامیان افغان و طالبان در ولایت هلمند خبر داده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\25.05.2021\درگیری‌های هلمند؛ جنگ به داخل شهر لشکرگاه کشیده شده است.png

Khaama / Archived-Link

آخرین تصویر: تصویر اخیر، تصویر جسدی است که در نبرد مسلحانه کشته شده است. کاربران نیز این تصویر را به نبرد ولایت لغمان پیوند داده‌اند. و اما وبسایت خبرهای‌جهان(Theworldnews) این تصویر را در (19 می 2020) منتشر کرده است. این وبسایت هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش داده است که 20 جنگجوی طالب در ولایت های غزنی، وردک و پکتیکا کشته شده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\25.05.2021\20 Taliban militants killed in Ghazni, Paktika and Wardak provinces.png

TheWorldNews / Archived-Link

نتیجه‌گیری: تصویرهای نامرتبط و قدیمی قربانیان جنگ سایر ولایت‌های افغانستان به عنوان تصویرهای کشته شده‌گان درگیری‌ ولایت لغمان منتشر شد.

Avatar

عنوان: تصاویر افرادی که در درگیری‌های سایر ولایات افغانستان کشته شده‌اند به عنوان تصویرهای قربانیان نبرد ولایت لغمان منتشر شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *