پرتره یک مرد برازیلی به عنوان تصویر یک عراقی نشر شده و به کشتن هم‌سنگرانش متهم گردیده است

False International

کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از یک مرد تفنگ‌دار را منتشر کردند. در تصویر، مردی مشاهده می‌شود که با سلاح دست داشته‌اش نشانه گرفته است. کاربران با نشر این تصویر گفته‌اند که علی‌آجای عراقی در یک نبرد، بیش از 85 هم‌سنگرش را از بین برده است.

یافته‌های تحقیق ما نشان می‌دهد که تصویر نشر شده مورد ویرایش قرار گرفته است و مردی که در تصویر مشاهده می‌شود اهل کشور ونزویلا است. 

ادعا: کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از یک مرد را منتشر کردند. در این تصویر مردی مشاهده می‌شود که با سلاح دست داشته‌اش نشانه رفته است. این تصویر در (2 جون 2021) منتشر شده است. کاربران با نشر این تصویر، از آن مرد به عنوان علی‌آجای نام برده و وی را تک تیرانداز توصیف کرده‌اند. کاربران هم‌چنان گفته‌اند که وی از عراق است. در ادامه ادعای کاربران آمده است که علی‌آجای در یک نبرد، بیش از 85 هم‌سنگرش را ناخواسته از بین برده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\02.06.2021\claim.png

FacebookFacebook
Archived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: در پیوند به تصویر نشر شده، با استفاده از ابزارهای جستجوی تصاویر تحقیق کردیم. یافته‌های ما نشان می‌دهد که تصویر نشر شده از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی، تصویر یک غیرنظامی ونزویلایی بوده که در تمرینات نظامی آن‌کشور شرکت کرده است. در تصویری که از سوی کاربران منتشر شده است به‌نظر می‌رسد که چشمان این مرد دارای انحراف بوده و هردو چشم وی به دو سمت مخالف نظر انداخته است. براساس یافته‌های ما تصویر منتشر شده، یک تصویر ویرایش شده است و در حقیقت چشمان این مرد سالم بوده و هردو چشم وی به یک جهت مشخص نشانه رفته است.

در همین حال، کاربران رسانه‌های اجتماعی این مرد را علی‌آجای نامیده و وی را عراقی خطاب کرده‌اند. کاربران هم‌چنان در ادعاهای شان گفته‌اند که وی در یک نبرد بیش از 85 هم‌سنگرش را ناخواسته از بین برده است. ما در پیوند به ادعاهای کاربران نیز جستجو کردیم، یافته‌های ما نشان می‌دهد که این ادعاها هم‌چنان نادرست است. بربنیاد یافته‌های ما این مرد عراقی نبوده و ساکن کشور ونزویلا است، با این حال اسمی که از سوی کاربران برای وی به‌کار رفته و نیز اتهامی که بر وی بسته شده است، همه نادرست اند.

در (18 سپتامبر 2017)، وبسایت النوهرالد(elnuevoherald) مجموعه‌ای تصاویر نظامیان و غیرنظامیان که در یک تمرین نظامی در شهر کاراکاس ونزویلا شرکت کرده بودند را منتشر کرده است. این وبسایت با نشر مجموعه‌ای تصاویر، از طرح و پیشنهاد تغییر نام نیروهای مسلح ونزویلا خبر داده است. این وبسایت در زیرنویس مجموعه تصاویر نشر شده نگاشته است که نظامیان و غیرنظامیان در تمرینات نظامی روز شنبه (26 آگست 2017) در کاراکاس، ونزوئلا شرکت کرده‌اند.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\02.06.2021\Military and civilians participate in military exercises on Saturday, August 26, 2017, in Caracas (Venezuela).png

Elnuevoherald / Archived-Link

شماری از تصاویر نظامیان و غیرنظامیان که در تمرین نظامی در کاراکاس ونزویلا شرکت کرده بودند را نیز برای مشاهده کنار هم گذاشتیم. این تصاویر از سوی وبسایت النوهرالد(elnuevoherald) در (18 سپتامبر 2017) منتشر شده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\02.06.2021\11.png

Elnuevoherald

برای وضاحت بیشتر ما تصویر اصلی و هم‌چنان تصویر ویرایش‌شده را مقایسه کرده و در کنار هم قرار دادیم. در این مقایسه، ویرایشی که در تصویر این مرد انجام شده است به وضوح قابل دید است.

نتیجه‌گیری: کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از یک مرد ونزویلایی را به عنوان تصویر یک تک تیرانداز عراقی منتشر کرده و مدعی شدند که وی در نبردی، چندین نفر از هم‌سنگرانش را ناخواسته از بین برده است.

Avatar

عنوان: پرتره یک مرد برازیلی به عنوان تصویر یک عراقی نشر شده و به کشتن هم‌سنگرانش متهم گردیده است

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *