ویدیوی از یک بازی به عنوان ویدیوی نبرد نظامیان اوکراین و جنگنده‌های روسی منتشر شد

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک ویدیو از نبرد نظامیان اوکراینی با هواپیماهای جنگی روسیه خبر داده‌اند. آنان گفته‌اند که نیروهای اوکراینی شماری از جنگنده‌های روسی را در آسمان اوکراین هدف قرار داده‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این ویدیو حاکی از آن است که کاربران ویدیوی از یک بازی را به عنوان ویدیوی نبرد نظامیان اوکراینی و جنگنده‌های روسی همه‌گانی کرده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک ویدیو از نبرد نظامیان اوکراینی با هواپیماهای جنگی روسیه خبر داده‌اند. آنان گفته‌اند که نیروهای اوکراینی شماری از جنگنده‌های روسی را در آسمان اوکراین هدف قرار داده‌اند. این ویدیو از ۲۸ فبروری ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

Facebook-Post / Archived-Post / Archived-Video

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این ویدیو حاکی از آن است که کاربران ویدیوی از یک بازی را به عنوان ویدیوی نبرد نظامیان اوکراینی و جنگنده‌های روسی همه‌گانی کرده‌اند. 

فاکت‌کریسیندو با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر دریافته است که این یک ویدیوی گرافیکی بوده و از جریان بازی اکشن (ARMA) ضبط شده است. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو، در گذشته شمار زیادی از این دست ویدیوها در کانال‌های یوتیوب بارگذاری شده است.

کانال یوتیوب (Compared Comparison) با نشر یکی از این شمار ویدیوها گفته است که ویدیوی نشر شده یک ویدیوی شبیه سازی از بازی (ARMA3) است. در شرح این ویدیو آمده است که بازی (ARMA3) گرافیک بسیار خوب دارد و خیلی شبیه به یک جنگ واقعی است. این بازی گرافیکی توسط تیم (Bohemia Interactive) ساخته شده است.

از سوی دیگر در ۲۵ فبروری ۲۰۲۲ میلادی، ARMA3 با نشر یادداشتی در صفحه‌ی تویترش گفته است که شماری از ویدیوهای بازی (ARMA) به عنوان ویدیوهای جنگ اوکراین و روسیه همه‌گانی شده‌اند. در این یادداشت آمده است که آنان با رسانه‌های که در زمینه‌ی بررسی واقعیت این ویدیوها کمک می‌کنند در تماس اند.

بازی ARMA چیست؟

ARMA یک بازی اکشن و نظامی بوده که بر اساس جنگ‌های نظامی شبیه‌سازی شده است. این بازی توسط استودیوی (Bohemia Interactive) ساخته شده است. استودیوی (Bohemia Interactive) در سال ۱۹۹۹ میلادی تاسیس شده و اولین بازی خود را در سال ۲۰۰۱ میلادی منتشر کرده است. 

Bohemia Interactive / Archived-Link

نتیجه‌گیری: سپس از آن که جنگ میان روسیه و اوکراین شدت گرفت، کاربران رسانه‌های اجتماعی برخی از ویدیوها و تصویرهای نامرتبط به این رویداد را همه‌گانی کرده‌اند. فاکت‌کریسیندو دریافته است که یک ویدیو از بازی اکشن (ARMA) هم‌چنان به عنوان نبرد نظامیان اوکراینی با جنگنده‌های روسی منتشر شده است.

Avatar

عنوان: ویدیوی از یک بازی به عنوان ویدیوی نبرد نظامیان اوکراین و جنگنده‌های روسی منتشر شد

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *