آمریکا از مخالفان مسلح طالبان پشتیبانی نمی‌کند

International Misleading Security

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از حمایت نظامی آمریکا به جبهه مقاومت ملی خبر داده‌اند. کاربران مدعی اند که ایالات متحده آمریکا به معاون دوم جبهه مقاومت ملی وعده همکاری دایمی داده است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این خبر نشان می‌دهد که آمریکا از مخالفان مسلح طالبان پشتیبانی نمی‌کند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از حمایت نظامی آمریکا به جبهه مقاومت ملی خبر داده‌اند.

در ادعای که از ۱۱ اکتوبر ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، آمده است که ایالات متحده آمریکا به جبهه مقاومت وعده‌ی کمک نظامی و همکاری دايمی داده است. در این ادعا هم‌چنان آمده است که این توافق در نتیجه سفر پنج روزه عبدالرشید دوستم، معاون دوم جبهه مقاومت به آمریکا و دیدار وی با زلمی خلیل‌زاد، نماینده آمریکا حاصل شده است.

Facebook-Post / Archived-Post

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این خبر نشان می‌دهد که آمریکا از مخالفان مسلح طالبان پشتیبانی نمی‌کند. بر بنیاد این یافته‌ها، تام وست، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان گفته است که آمریکا از هیچ گروهی که علیه طالبان فعالیت دارند پشتیبانی نخواهد کرد. 

در گزارشی از طلوع‌نیوز که در ۲۷ دلو ۱۴۰۰ هجری‌شمسی برابر با ۱۶ فبروری ۲۰۲۲ میلادی منتشر شد، آمده است که امریکا از مخالفان مسلح امارت اسلامی پشتیبانی نمی‌کند. در این گزارش به نقل از توماس وست، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان آمده است که آمریکا از مخالفت‌های مسلحانه سازمان یافته در برابر طالبان پشتیبانی نمی‌کند. آقای وست هم‌چنان گفته است که رویکرد آمریکا تعامل با طالبان در جهت اصلاح کردن پالیسی‌های آنان است.

Tolonews / Archived-Link

در همین حال، در ۱۷ اکتوبر ۲۰۲۲ میلادی الجزیره  نیز در گزارشی گفته است که ایالات متحده به سران طالبان اطمینان داده است که واشنگتن هیچ گروهی مسلح یا بازیگران غیردولتی را در آن کشور پشتیبانی مالی نمی‌کند. در این گزارش گفته شده که این تضمین‌ها در اوایل ماه جاری در نتیجه دیدار مقامات وزارت خارجه ایالات متحده و نمایندگان طالبان در دوحه داده شده است. در این گزارش به نقل از منابع طالبان آمده است که اعضای طالبان با اعضای یک هییت عالی رتبه آمریکایی از جمله معاون سیا ملاقات کرده‌اند.

Al-Jazeera / Archived-Link

در ادعای کاربران از عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان به عنوان معاون دوم جبهه مقاومت نام برده شده است. بر اساس جست‌وجوها، گزارشی که پیوستن آقای دوستم به جبهه مقاومت ملی را تایید کند، وجود ندارد. و اما؛ گزارش‌ها تایید می‌کنند که برعلاوه‌ی شماری از چهره‌های سیاسی و رهبران احزاب، عبدالرشید دوستم و احمد مسعود هردو عضو شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان اند.

در ادعای نشر شده، کاربران از زلمی خلیل‌زاد نیز به عنوان نماینده آمریکا نام برده‌اند. در حالی‌که او در ۲۶ میزان ۱۴۰۰ هجری‌شمسی برابر با ۱۸ اکتوبر ۲۰۲۱ میلادی از مقامش کنار رفته است. پس از کنار رفتن زلمی خلیل‌زاد، دولت آمریکا توماس وست را به عنوان نماینده ویژه آن کشور در امور افغانستان گماشته است.

BBC-News / Archived-Link

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویری که هم‌زمان با این ادعا همه‌گانی شده است نیز نشان می‌دهد که این تصویر قدیمی است. در این تصویر عبدالرشید دوستم و زلمی خلیل‌زاد در حالی‌که در کنار هم ایستاده و دست داده، مشاهده می‌شوند.

این تصویر را VOA-Dari در ۲ حوت ۱۳۹۷ هجری‌شمسی برابر با ۲۱ فبروری ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده است. این وبسایت هم‌زمان با نشر این تصویر گزارش داده است که عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان و زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان شام روز چهارشنبه در شهر انقره در مورد پروسه صلح گفت‌وگو کرده‌اند. این وبسایت در زیر نویس تصویر نشر شده از صفحه فیس‌بوک دفتر مطبوعاتی آقای دوستم نام برده است.

VOA-Dari / Archived-Link

بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو، ایالات متحده آمریکا از هیچ گروه مسلح مخالف طالبان پشتیبانی نخواهد کرد. بر اساس گزارش‌های نشر شده، توماس وست، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان با بیان این موضوع از سایر حکومت‌ها نیز خواسته است که از این گروه‌ها حمایت نکنند.

Avatar

عنوان: آمریکا از مخالفان مسلح طالبان پشتیبانی نمی‌کند

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *