وزارت معارف حکومت طالبان اعلامیه‌ی نشر شده در پیوند به بازگشایی مکتب‌های دخترانه را جعلی خواند

Uncategorized

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر اعلامیه‌ی از برگزاری نشست مسوولان وزارت‌های معارف و  امربالمعروف و نهی عن‌المنکر طالبان پیرامون بازگشایی مکتب‌های دخترانه خبر داده‌اند. در این اعلامیه، بازگشایی مکتب‌های دخترانه در سراسر افغانستان بر اساس فرمان امیرالمومنین طالبان عنوان شده است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو نشان می‌دهد که طالبان اعلامیه‌ی نشر شده را جعلی خوانده و گفته است که برگزاری نشست آنان پیرامون بازگشایی مکتب‌های دخترانه بالاتر از صنف ششم حقیقت ندارد.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۱۲ جولای ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو، اعلامیه‌ی را در پیوند به برگزاری نشست طالبان پیرامون بازگشایی مکتب‌های دخترانه منتشر کرده‌اند. در این اعلامیه آمده است که مسوولان وزارت‌های معارف و  امربالمعروف و نهی عن‌المنکر طالبان روز پنج‌شنبه، ۲۳ سرطان ۱۴۰۱هجری‌شمسی برابر با ۱۴ جولای ۲۰۲۲ میلادی، پیرامون بازگشایی مکتب‌های دخترانه یک نشست خبری مشترک را برگزار می‌کنند. در اعلامیه نشر شده، موضوع این نشست خبری بازگشایی مکتب‌های دخترانه در سراسر افغانستان بر اساس فرمان امیرالمومنین طالبان عنوان شده است.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

این اعلامیه را شماری از کاربران توییتر نیز همه‌گانی کرده‌اند.

Archived-Tweet

بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، طالبان این اعلامیه را جعلی خوانده و گفته‌اند که برگزاری نشست آنان پیرامون بازگشایی مکتب‌های دخترانه بالاتر از صنف ششم حقیقت ندارد. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو، صفحه توییتر وزارت معارف حکومت طالبان روز چهارشنبه، ۱۳ جولای ۲۰۲۲ میلادی با نشر یادداشتی این اعلامیه را جعلی عنوان کرده و گفته است که برخی از افراد غیر مسوول آن‌را جهت مغشوش ساختن اذهان مردم منتشر کرده‌اند. در این یادداشت تاکید شده است که تمامی خبرهای مرتبط به وزارت معارف فقط از طریق وبسایت رسمی و صفحه توییتر آن وزارت منتشر می‌شود.

Archived-Tweet

از سوی دیگر، شماری از رسانه‌ها به نقل از عزیز احمد رویان، سخن‌گوی وزارت معارف حکومت طالبان نیز گزارش داده‌اند که اعلامیه نشر شده پیرامون بازگشایی مکتب‌های دخترانه جعلی است.

EtilaatRoz-Report / Archived-Link

وزارت معارف حکومت طالبان یادداشت‌های نشر شده مبنی بر برگزاری نشست خبری پیرامون بازگشایی مکتب‌های دخترانه را رد کرده است. این وزارت تایید کرده است که این اعلامیه جعلی بوده و از آدرس وزارت معارف منتشر نشده است.

Avatar

عنوان: وزارت معارف حکومت طالبان اعلامیه‌ی نشر شده در پیوند به بازگشایی مکتب‌های دخترانه را جعلی خواند

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *