هم‌زمان با نشر خبر کشته شدن شماری از افراد طالبان در جنگ با جبهه مقاومت ملی یک تصویر قدیمی جسدهای جنگ‌جویان پاکستانی بازنشر شد

False Security

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از انتقال اجساد هفده طالب کشته شده در نبرد با نیروها جبهه مقاومت ملی به ولایت پکتیا خبر داده‌اند. هم‌زمان با نشر این خبر،‌ تصویری که در آن چندین تابوت مشاهد می‌شوند نیز همه‌گانی شده است. کاربران تصویر نشر شده را تصویر اجساد طالبان عنوان کرده‌اند. 

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این تصویر با استفاده از موتورهای جست‌وجوی تصاویر نشان می‌دهد که کاربران یک تصویر قدیمی جسدهای شبه نظامیان پاکستانی را به عنوان تصویر اجساد طالبان افغانستان منتشر کرده‌اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۱۷ جولای ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو، از انتقال اجساد هفده طالب کشته شده به ولایت پکتیا خبر داده‌اند. به نقل از کاربران این افراد در نبرد علیه مقاومت‌گران در پنجشیر، اندراب و خوست فرنگ کشته شده‌اند. هم‌زمان با نشر این خبر،‌ کاربران تصویری که در آن چندین تابوت مشاهد می‌شوند را نیز همه‌گانی کرده‌اند. کاربران تصویر نشر شده را تصویر اجساد طالبان عنوان کرده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

بر بنیاد گزارش‌های نشر شده، در تازه‌ترین نبرد میان جبهه مقاومت ملی و طالبان در ولایت بغلان ۱۷ نیروی طالب کشته شده‌اند. در گزارشی که توسط وبسایت جبهه مقاومت ملی در ۲۷ سرطان ۱۴۰۱ هجری‌شمسی برابر با ۱۸ جولای ۲۰۲۲ میلادی منتشر شد، آمده است که این درگیری از یک روز پیش در دره جر و قاسان اندراب‌ها آغاز شد و تا ناوقت آن شب ادامه داشته است. بر بنیاد این گزارش افراد کشته شده اعضای قطعه‌های عمری و بدری طالبان بوده‌اند. 

NRF-Report / Archived-Link

صبغت الله احمدی، سخن‌گوی جبهه مقاومت ملی نیز با نشر توییتی در ۱۸ جولای ۲۰۲۲ میلادی، از کشته شدن ۱۷ نیروی طالب در دره جر و قاسان اندراب‌ها خبر داده است. در این یادداشت هم‌چنان آمده است که ملا یعقوب، وزیر دفاع حکومت طالبان نیز در این نبرد حضور داشت.

Archived-Tweet

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویری که هم‌زمان با این خبر منتشر شد نیز نشان می‌دهد که کاربران یک تصویر قدیمی جسدهای شبه نظامیان پاکستانی را به عنوان تصویر اجساد طالبان افغانستان منتشر کرده‌اند. بر بنیاد یافته‌های به دست آمده این تصویر از جسدهای شبه نظامیان پاکستانی اند در افغانستان کشته شده‌اند. خامه‌پرس در ۲۱ نوامبر ۲۰۱۵ میلادی با نشر این تصویر هم‌چنان گزارش داده است که اجساد ۲۲ شبه نظامی پاکستانی که در افغانستان کشته شده‌اند به پاکستان سپرده شد. به نقل از این گزارش جسدهای این شبه نظامیان در منطقه دیر پایین در آستان خیبر پختونخواه پاکستان دفن خاک شده‌اند. در گزارش هم‌چنان آمده است که کشته شده‌گان اعضای گروه‌های مسلح البدر و جماعت الدعوه بوده‌اند.

KhaamaPress-Report / Archived-Link

این تصویر در گذشته نیز در فضای رسانه‌های اجتماعی همراه با ادعای مبنی بر کشته شدن اعضای طالبان در نبرد علیه نیروهای امنیتی حکومت پیشین افغانستان منتشر شده بود. فاکت‌کریسیندو در آن زمان نیز این تصویر را مورد بررسی قرار داد و دریافت بود که این تصویر متعلق به اجساد شبه نظامیان پاکستانی است که در داخل خاک افغانستان کشته شده بودند.

Factcrescendo-Afghanistan / Archived-Link

کاربران تصویری از اجساد شبه نظامیان پاکستانی را به عنوان تصویر اجساد طالبانی که در نبرد پنجشیر و بغلان کشته شده، منتشر کرده‌اند. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، این اجساد متعلق به اعضای گروه‌های البدر و جماعت الدعوه بوده که در داخل خاک افغانستان کشته شده‌اند.

Avatar

عنوان: هم‌زمان با نشر خبر کشته شدن شماری از افراد طالبان در جنگ با جبهه مقاومت ملی یک تصویر قدیمی جسدهای جنگ‌جویان پاکستانی بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *