ربات‌های رقاص؛ کاربران دیما و ‌دیلارا را ربات خطاب کرده‌اند

Uncategorized

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک ویدیوی رقص ادعا کرده‌اند که رقصنده‌های آن ربات اند. آنان گفتهاند که به علت شباهت خیلی زیاد، تشخیص این ربات‌ها از گونه‌ی انسان دشوار است. 

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این ادعا حاکی از آن است که کاربران ویدیوی از رقص دیما و دیلارا را منتشر کرده‌اند. این رقصنده‌ها ربات نه، بلکه انسان و از کشور روسیه اند.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر یک ویدیوی رقص ادعا کرده‌اند که رقصنده‌های آن ربات اند. کاربران گفته‌اند که این ویدیوی رقص کلاسیک در چین ساخته شده و دیزنی‌لند شانگ‌های پخش شده است. به نقل از کاربران این دو رقصنده ربات‌های ساخته شده در چین اند و علت شباهت خیلی زیاد، تشخیص این ربات‌ها از گونه‌ی انسان دشوار است. آنان هم‌چنان گفته‌اند که زمان انجام این رقص پنج دقیقه است و اما تماشاچیان باید ۴ ساعت را در صف انتظار برای خرید بلیط ۴۹۹ یوانی یا ۷۵ دالری این رقص سپری کنند. این ویدیو و ادعا از ۲۴ جنوری ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی همه‌گانی شده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post
Archived-Video

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این ادعا حاکی از آن است که کاربران ویدیوی از رقص دیما و دیلارا را منتشر کرده‌اند. این رقصنده‌ها ربات نه، بلکه انسان و از کشور روسیه اند.

فاکت کریسیندو با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر دریافته است که این ویدیو از جریان تمرین رقص دو رقصنده به اسم‌های دیما و دیلارا ضبط شده است. در ۱۷ آگست ۲۰۲۰ میلادی کاربری در صفحه‌ی انستاگرام خود با نشر این ویدیو از برچسب‌های دیما و دیلارا نیز استفاده کرده و این ویدیو را به آن دو شخص نسبت داده است.

از سوی دیگر،‌ در ۲۵ آگست ۲۰۲۰ میلادی صفحه‌ی انستاگرام دیما و دیلارا نیز این ویدیو را همه‌گانی کرده است. در شرح این ویدیو از کلاس رقص باچاتا در آخر هفته یاد آوری شده است.

دیما و دیلارا، زوجی روسی اند که از سال ۲۰۱۲ میلادی شروع به اجرای رقص باچاتا کرده‌اند. آنان گفته‌اند که رقص باچاتا را با دیدن ویدیوهای آن آموخته‌اند. به نقل از این زوج رقصنده، در سال ۲۰۱۴ میلادی در رقابت رقص باچاتا در ورونژ، دیما مقام نخست در بین پسران و دیلارا مقام نخست در بین بانوان را از آن خود کرده‌اند.

متن این وبسایت به زبان روسی نگاشته شده و با استفاده از ترجمه گوگل به زبان انگلیسی گردان شده است

DimaDilara / Archived-Link

رقص باچاتا چیست؟

رقص باچاتا به خاطر داستان‌های عاشقانه و ریتم ترکیبی‌اش شناخته شده است. این رقص در اصل از موسیقی باچاتا در جمهوری دومینیکن در دهه ۱۹۶۰ متولد شده است. باچاتا در اصل یک ژانر از موسیقی آمریکای لاتین است که در نیمه اول قرن بیستم در جمهوری دومینیکن شکل گرفته است. نخستین کمپوز آهنگ باچاتا را خوزه‌ مانویل‌ کالدرون (José Manuel Calderón) از جمهوری دومنیکن در سال ۱۹۶۲ میلادی ضبط کرده است. فرم‌های جدید این رقص از اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی به بعد در جامعه غرب ایجاد شده است. 

Danceus / Archived-Link

نتیجه‌گیری: یافته‌ها نشان می‌دهد که کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با انتشار ویدیوی رقص باچاتا از دیما و دیلارا،‌ ادعاهای نادرست را نیز همه‌گانی کرده‌اند. بر اساس این یافته‌ها دیما و دیلارا مربی رقص باچاتا و از کشور روسیه اند.

Avatar

عنوان: ربات‌های رقاص؛ کاربران دیما و ‌دیلارا را ربات خطاب کرده‌اند

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *