در پی کشته شدن چندین نفر در دایکندی؛ یک تصویر قدیمی به عنوان تصویر یکی از قربانیان این رویداد همه‌گانی شد

Misleading National Terrorism

بر بنیاد گزارش‌های نشر شده،‌ نیروهای طالبان ۹ نفر را در منطقه سیوک ولایت دایکندی کشته‌اند که در آن میان ۴ کودک نیز شامل بوده‌اند. این رویداد روز پنج‌شنبه، ۳ قوس ۱۴۰۱ هجری‌شمسی برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی به‌وقوع پیوسته است. به نقل از این گزارش‌ها، افراد کشته از دو خانواده‌ی ساکن این ولایت بوده‌اند.

در پی وقوع این رویداد، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی تصویری که در آن جسد یک کودک مشاهده می‌شود را به عنوان تصویر یکی از قربانیان آن ولایت همه‌گانی کرده‌اند. این ادعا و تصویر از ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند.

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-Post

برخی از کاربران توییتر نیز این ادعا و تصویر را از ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو منتشر کرده‌اند.

Archived-Tweet

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این تصویر نشان می‌دهد که کاربران تصویر قدیمی جسد یک کودک را به عنوان تصویر کودک کشته شده ولایت دایکندی منتشر کرده‌اند.

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویر نشر شده با استفاده از موتورهای جست‌وجوی تصاویر نشان می‌دهد که کاربران یک تصویر قدیمی را منتشر کرده‌اند. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، تصویری که در آن جسد یک کودک مشاهده می‌شود قدیمی بوده و از هیچ یک از قربانیان ولایت دایکندی نیست.

این تصویر را یکی از کاربران نیجریه‌ی فیس‌بوک در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۹ میلادی منتشر کرده است. این کاربر هم‌زمان با نشر این تصویر برخی از جملات را نیز به زبان هوسا نگاشته است.

Facebook-Post / Archived-Post

از سوی دیگر، برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی در گذشته نیز این تصویر را منتشر و آن‌را یکی از قربانیان انفجار بندر بیروت، لبنان عنوان کرده بوده‌اند. خبرگزاری فرانسه در پیوند به این ادعا و تصویر تحقیق و نتیجه آن را در ۷ آگست ۲۰۲۰ میلادی منتشر کرده است. این خبرگزاری اعلام کرده که این ادعا نادرست است و نیز گفته که تاریخچه‌ی نشر این تصویر در فضای اینترنت به سال ۲۰۱۹ میلادی بر می‌گردد.

AFP / Archived-Link

راجع به هویت این کودک هیچ اطلاعاتی وجود ندارد. در صورت دست یافتن فاکت‌کریسیندو به هرگونه اطلاعات در مورد هویت این کودک، این بررسی واقعیت نیز به‌روز خواهد شد.

خلاصه: بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو تصویری که به عنوان تصویر یکی از قربانیان ولایت دایکندی منتشر شد، یک تصویر قدیمی است. یافته‌ها حاکی از آن است که از نشر این تصویر در اینترنت بیش از ۴ سال می‌گذرد.

Avatar

عنوان: در پی کشته شدن چندین نفر در دایکندی؛ یک تصویر قدیمی به عنوان تصویر یکی از قربانیان این رویداد همه‌گانی شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *