تصویر جمجمه‌ی شکسته از یاسر الشهرانی نیست

International Misleading Sports

در پی رقابت میان تیم‌های ملی عربستان و آرژانتین در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، یاسر الشهرانی، بازیکن تیم ملی عربستان دچار مصدومیت از ناحیه صورت شده است.

شماری از رسانه‌ها و کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر خبر مصدومیت یاسر الشهرانی، تصویری که در آن یک جمجمه شکسته مشاهده می‌شود را نیز همه‌گانی کرده‌اند. آنان تصویر نشر شده را تصویر صورت شکسته‌ی یاسر الشهرانی عنوان کرده‌اند. این خبر و تصویر از ۲۳ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو منتشر شده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

از سوی دیگر، برخی از رسانه‌های فارسی زبان نیز تصویری که در آن یک جمجمه شکسته مشاهده می‌شود را منتشر کرده و از شکسته‌گی استخوان صورت یاسر الشهرانی گزارش داده‌اند. آنان تصویر نشر شده را تصویر جمجمه شکسته شده این بازیکن عنوان کرده‌اند.

JamejamonlineEntekhabKhabarbanRoozplus
Archived-LinkArchived-LinkArchived-LinkArchived-Link

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در این زمینه نشان می‌دهد که تصویر نشر شده از جمجمه یاسر الشهرانی، بازیکن تیم ملی عربستان نیست. 

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویر نشر شده نشان می‌دهد که این تصویر از جمجمه یاسر الشهرانی نیست. بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو، یاسر الشهرانی در جریان بازی تیم‌های ملی فوتبال عربستان و آرژانتین با دروازه‌بان تیم خودش برخورد کرده و از ناحیه صورت مصدوم شده است. یافته‌ها هم‌چنان می‌رسانند که این بازیکن جهت تداوی به ریاض، پایتخت عربستان منتقل شده است.

صفحه توییتر SaudiNewsFR یک نوار تصویری که در آن یاسر الشهرانی صحبت کرده است را در ۲۳ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی منتشر کرد. در شرح این نوار تصویری گفته شده است که حال این بازیکن بهتر است.

در این ویدیو دیده می‌شود که جمجمه و صورت یاسر الشهرانی سالم است و نیز هیچ نشانه‌ی از شکسته‌گی در صورت او مشاهده نمی‌شود.

صفحه فیس‌بوک فدراسیون فوتبال عربستان سعودی در ۳۰ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی با نشر یادداشتی گفته است که یاسر الشهرانی پس از آن‌که بهبودی خود را بازیافت از بیمارستان مرخص شده است.

Saudi Arabian Football Federation / Archived-Post

از سوی دیگر، در مطلبی که وبسایت کلینیک کلیولند راجع به شکسته‌گی فک منتشر کرده، آمده است که در صورت شکسته‌گی فک، صحبت کردن، غذا خوردن و در برخی موارد حتا تنفس دشوار و یا ناممکن می‌شود.

با استناد از این یادداشت و از نوار تصویری که یاسر الشهرانی را در حال صحبت کردن نشان می‌دهد می‌توان گفت که فک او سالم است.

Clevelandclinic / Archived-Link

خلاصه: بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو تصویری که در آن یک جمجمه شکسته مشاهده می‌شود از یاسر الشهرانی نیست. یاسر الشهرانی، بازیکن تیم ملی فوتبال عربستان پس از مصدومیت به ریاض منتقل و مداوا شده است.

Avatar

عنوان: تصویر جمجمه‌ی شکسته از یاسر الشهرانی نیست

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *