تصویر یک کودک عراقی به عنوان تصویر یک قربانی انفجار ولایت لوگر منتشر شد

False Terrorism

شماری از خبرنگاران و کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از یک کودک را منتشر کردند. آنان با نشر این تصویر گفته‌اند که وی یکی از قربانیان انفجار شب گذشته در ولایت لوگر است.

نتایج یافته‌های ما نشان می‌دهد که این تصویر از یک کودک عراقی است که در نتیجه بمب افگنی در بغداد زخمی شده است.

ادعا: شماری از خبرنگاران و کاربران رسانه‌های اجتماعی تصویری از یک کودک زخمی را به عنوان قربانی پدیده تروریسم در افغانسان منتشر کردند. در (30 اپریل 2021) شماری از خبرنگاران و کاربران رسانه‌های اجتماعی تصویر یک کودک زخمی را به نشر رسانیدند. آنان با نشر این تصویر گفته‌اند که وی قربانی یک انفجار در ولایت لوگر است. حسیبا اتک‌پال، خبرنگار رسانه طلوع در افغانستان نیز این تصویر را منتشر کرده است. وی هم‌زمان با نشر این تصویر گفته است که این معصوم‌ترین قربانی جنایت امروز در ولایت لوگر است. این تصویر در حالی منتشر شده است که شب گذشته (30 اپریل 2021) موتری مملو از مواد انفجاری در شهر پل‌علم، مرکز ولایت لوگر منفجر شده است و تلفات زیادی را نیز به همراه داشته است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\01.05.2021\Claim.png

Archived-Link

بررسی واقعیت: با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر دریافتیم که این تصویر قدیمی و از یک کودک عراقی است که در نتیجه بمباران نظامیان آمریکایی در بغداد زخم برداشته است. تصویر این کودک زخمی را وبسایت Jamesrupert.wordpress در (22 اپریل 2003) منتشر کرده است. این وبسایت هم‌زمان با نشر این تصویر عنوان کرده است که بمب‌های خوشه‌ای ایالات متحده کودکان را در بغداد به کام مرگ می‌کشاند. این وبسایت هم‌چنان در زیر نویس این تصویر نگاشته است که این پسر زخمی علی نام دارد و سپس از زخمی شدن بر اثر بمب‌های خوشه‌ای ایالات متحده از سوی مادرش به بیمارستان منتقل شده است. در زیرنویس این تصویر هم‌چنان گفته شده است که در مغز این پسر تیزپاره‌ای فرو رفته است و کارمندان صحی انتظار زنده ماندن وی را ندارند. امتیاز(کردت) این تصویر به خبرنگار جیمزروپرت داده شده است.

3

Jamesrupert.wordpress / Archived-Link

نتیجه‌گیری: تصویری یک کودک عراقی که در نتیجه بمب‌های نظامیان آمریکایی در بغداد زخمی شده است به عنوان تصویر یکی از قربانیان انفجار ولایت لوگر نشر شد. این تصویر از سوی شماری از خبرنگاران و کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان به صورت گسترده منتشر شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *