همه‌گانی شدن تصویر سال‌های دور محمد اشرف‌غنی، از جلال‌آباد تا به نیمروز

False National

کاربران رسانه‌های اجتماعی تصویری از محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان را منتشر کردند، تصویری که قبل از دوره ریاست جمهوری وی گرفته شده‌است. در این تصویر دیده می‌شود که آقای غنی در رودخانه‌ای در حال شستن اعضای بدنش است اما کاربران با نشر این تصویر گفته‌اند که وی در بند کمال خان شنا کرده‌است.

ادعا: در 24-مارچ-2021 شماری از کاربران رسانه های اجتماعی تصویری از رییس جمهور افغانستان را منتشر کردند. آنان با نشر این تصویر ادعا کردند که محمد اشرف غنی در بند کمال خان ولایت نیمروز به آب بازی پرداخته‌است. در تصویر دیده می‌شود که وی در حال شستن اعضای بدنش است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\claim.png

Facebook / Archive

بررسی واقعیت: سپس از جستجو در Google image reverse دریافتیم که تصویر قدیمی از محمد اشرف غنی منتشر شده‌است. براساس یافته‌های ما این تصویر آقای غنی قبل از ریاست جمهوری وی ثبت شده‌است. نیویارک تایمز در 13-اگست-2009 این تصویر آقای غنی را با گزارشی از کاندیدا شدن وی در ریاست جمهوری افغانستان منتشر کرد. به نقل از این رسانه، آقای غنی در خارج از شهر جلال‌آباد جهت وضو گرفتن و ادای نماز توقف کرده‌است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\fact.png

برای مشاهده – The New York Times / Archive

از سوی دیگر در 15-آگست-2009 این تصویر از سوی سایت انترنتی ترکی نیز به نشر رسیده‌است. “نمایش وضو توسط رهبر غربی” عنوانی است که این سایت هم‌زمان با این تصویر منتشر کرده‌است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\2.png

برای مشاهده – Haberler.com / Archive

نتیجه‌گیری: کاربران رسانه‌های اجتماعی تصویر قدیمی محمد اشرف غنی را همه‌گانی کردند. آنان با نشر این تصویر گفته‌اند که رییس جمهور در بند کمال خان ولایت نیمروز شنا کرده‌است و اما این تصویر قبل از دوره‌ای ریاست جمهوری وی ثبت شده‌است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *