نبرد روسیه و اوکراین و اما بستر مساعد خبرهای ویروسی؛ کاربران از یک سرباز به عنوان بانوی نخست اوکراین یاد آوری کرده‌اند

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر تصویری که در آن یک بانوی نظامی مشاهده می‌شود، مدعی اند که آن بانو همسر رییس جمهور اوکراین است. کاربران هم‌چنان ادعا کرده‌اند که او همسرش را در مقابله با نیروهای روسی در میدان جنگ هم‌راهی می‌کند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این تصویر و ادعا حاکی از آن است که کاربران تصویر یک بانوی سرباز اوکراینی را به عنوان تصویر بانوی نخست اوکراین منتشر کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو تصویر این بانوی سرباز در سی‌امین سال‌روز استقلال اوکراین ضبط شده است. 

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم‌زمان با نشر تصویری که در آن یک بانوی نظامی مشاهده می‌شود، مدعی اند که آن بانو همسر رییس جمهور اوکراین است. کاربران هم‌چنان ادعا کرده‌اند که او همسرش را در مقابله با نیروهای روسی در میدان جنگ هم‌راهی می‌کند. این ادعا و تصویر از ۲۶ فبروری ۲۰۲۲ میلادی به این‌سو در صفحات رسانه‌های اجتماعی همه‌گانی شده‌اند.

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-Post

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این تصویر و ادعا با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر حاکی از آن است که کاربران تصویر یک بانوی سرباز اوکراینی را به عنوان تصویر بانوی نخست اوکراین منتشر کرده‌اند. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو تصویر این بانوی سرباز در سی‌امین سال‌روز استقلال اوکراین ضبط شده است.

این تصویر در ۲۲ آگست ۲۰۲۱ میلادی از سوی وبسایت Alamy منتشر شده است. وبسایت Alamy در شرح آن نگاشته است که این تصویر از یک بانوی سرباز اوکراینی با چهر خندان و مجهز با لباس نظامی در خیابان (Khreshchatyk) گرفته شده است. به نقل از این وبسایت، تصویر بانوی سرباز اوکراینی در ۲۲ آگست ۲۰۲۱ میلادی در نمایش رژه نظامی به مناسبت سی‌امین سال‌روز استقلال اوکراین در شهر کی‌یف ضبط شده است.

Alamy / Archived-Post

از سوی دیگر در ماه آگست ۲۰۲۱ میلادی، وبسایت Istockphoto نیز چندین تصویری که در آنها سربازان اوکراینی و این بانوی سرباز مشاهده می‌شوند را منتشر کرده است. این وبسایت در شرح تصویرهای نشر شده، نگاشته است که این تصویرها از جریان رژه نظامی به مناسبت ۳۰ساله‌گی روز استقلال اوکراین در کی‌یف ضبط شده‌اند. وبسایت Istockphoto هم‌چنان تایید کرده است که موقعیت این سربازان در آن روز در خیابان (Khreshchatyk) بوده است.

IstockphotoIstockphoto
Archived-PostArchived-Post

و اما همسر ولودیمیر زلنسکی و بانوی نخست اوکراین کیست؟
اولنا زلنسکا (Olena Zelenska): اولنا زلنسکا، همسر ولودیمیر زلنسکی و بانوی نخست اوکراین است.

یادداشتی که در ۲ مارچ ۲۰۲۲ میلادی از سوی فاکس‌نیوز در پیوند به اولنا زلنسکا منتشر شده است، می‌رساند که اسم بانو زلنسکا قبل از ازدواج با ولودیمیر زلنسکی، کیاشکو (Kiyashko) بوده است. بر اساس این یادداشت، اولنا زلنسکا در ۵ فبروری ۱۹۷۸ میلادی در شهر کریوی‌ریح (Kryvyi Rih) به دنیا آمده است و او در حال حاضر ۴۴ سال سن دارد. از او به عنوان فیلم‌نامه نویس و یکی از تاثیرگذارترین زنان اوکراینی نام برده شده است. در این یادداشت هم‌چنان گفته شده است که قبل از نویسنده‌گی، بانو زلنسکا در دانشگاه کریوی‌ریح (Kryvyi Rih) در رشته معماری تحصیل کرده است. داستان آشنایی و ازدواج اولنا زلنسکا و ولودیمیر زلنسکی به هژده سال قبل از امروز بر می‌گردد. آنان تا قبل از دانشگاه با هم‌دیگر آشنا نبوده و سپس از آشنایی سر انجام در ۶ سپتامبر ۲۰۰۳ میلادی با هم ازدواج کرده‌اند.

Foxnews / Archived-Post

نتیجه‌گیری: در فضای رسانه‌های اجتماعی؛ تصویری از یک بانوی سرباز اوکراینی به عنوان تصویر اولنا زلنسکا، بانوی نخست اوکراین همه‌گانی شد.

Avatar

عنوان: نبرد روسیه و اوکراین و اما بستر مساعد خبرهای ویروسی؛ کاربران از یک سرباز به عنوان بانوی نخست اوکراین یاد آوری کرده‌اند

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *