تصویر دریاچه‌ مرزی چین و کوریای شمالی به عنوان تصویر دریاچه لالان ولایت پنجشیر منتشر شد

False International

تصویری از یک دریاچه به عنوان تصویر دریاچه لالان از سوی کاربران رسانه‌های اجتماعی منتشر شد. شماری از رسانه‌ها نیز این تصویر را دریاچه لالان (حوض لالان) عنوان کرده‌اند.

تحقیق ما در پیوند به این تصویر نشان می‌دهد که این تصویر از دریاچه‌ای مرزی تیانچی(El Tianchi) است که بین کشورهای چین و کوریای‌شمالی قرار گرفته است.

ادعا: کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از یک دریاچه را همه‌گانی کردند. آنان با نشر این تصویر ادعا کرده‌اند که این دریاچه در یکی از ولایت‌های افغانستان است. در (29 اپریل 2021) کاربری در صفحه‌ای توییترش هم‌زمان با نشر تصویر این دریاچه نگاشته است که این دریاچه لالان (حوض لالان) است و در ولایت پنجشیر افغانستان قرار دارد.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\30.04.2021\1.png

Archived-Link

در همین حال، شماری از رسانه‌ها نیز این تصویر را به عنوان حوض لالان منتشر کرده‌اند. در (30 اپریل 2021) صفحه فیس‌بوک آریانانیوز این تصویر را به عنوان تصویر حوض لالان هم‌چنان منتشر کرده است. آریانانیوز هم‌زمان با نشر تصویر گفته است که حوض لالان بر فراز کوه هندوکش در ولایت پنجشیر قرار گرفته است.  این صفحه منبع این تصویر را رسانه‌های اجتماعی عنوان کرده است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\30.04.2021\2.png

Archived-Link

این در حالی‌است که این تصویر در رده‌های زمانی متفاوت از سوی کاربران رسانه‌های اجتماعی به نشر رسیده است. در (15 سپتامبر 2020) صفحه فیس‌بوک باورمیدیا هم‌چنان این تصویر را به عنوان تصویر حوض لالان منتشر کرده است. شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در پیوند به نشر این تصویر به عنوان تصویر حوض لالان از سوی باورمیدیا واکنش نشان داده‌اند. کاربری در بخش نظریات (کامنت) نگاشته است که این یک کوه آتش فشانی است، افغانستان جاهای طبیعی زیبا فراوان دارد ولی این افغانستان نیست.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\30.04.2021\3.png

Facebook / Archived-Link

بررسی واقعیت: با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر دریافتیم که این تصویری از دریاچه تیانچی(El Tianchi) است. این دریاچه در میان مردم چین به دریاچه تیانچی(El Tianchi) مشهور است و کوهی که در آن قرار گرفته است را کوه چانگبای(Changbai) می‌نامند، کوریایی‌ها به این دریاچه‌ای چانجی(Chonji) لقب داده‌اند و کوهی که در آن قرار گرفته است را پایکتو/بکدو(Paektu/Baekdu) می‌نامند و اما اسپانیایی‌ها به این دریاچه‌ای (Heaven) لقب داده‌اند. به نقل از وبسایت Hablemosdevolcanes، دریاچه تیانچی(El Tianchi) که از جمله معروف‌ترین دریاچه‌ها در آسیا است در مرز بین چین و کوریای شمالی واقع شده است و این دریاچه در داخل یک دهانه آتشفشانی قرار گرفته است. دریاچه تیانچی(El Tianchi) در قسمت شمالی قله بوگدا(Bogda) و در کوه‌های تیانشان(Tianshan) واقع شده است. در یادداشتی که در پیوند به این دریاچه به نشر رسید، گفته شده است که منبع آبی آن برف‌های این کوه است که سپس از ذوب شدن در این دهانه جمع می‌شود.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\30.04.2021\Fact.png

Hablemosdevolcanes / Archived-Link

از سوی دیگر، در یادداشتی که وبسایت چینی Zhuanlan.zhihu در پیوند به دریاچه تیانچی(El Tianchi) نگاشت، گفته شده است که این دریاچه در کوه چانگبای(Changbai)، در منطقه یانبیان(Yanbian ) و در آستان جیلین(Jilin ) واقع شده است. به نقل از این یادداشت، مساحت این دریاچه 9.82 کیلومترمربع است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\30.04.2021\Fact1.png

Zhuanlan.zhihu / Archived-Link

با این حال، در یادداشتی که از سوی وبسایت Inspiredtraveller در پیوند به دریاچه تیانچی(El Tianchi)  منتشر شد، آمده است که آب این دریاچه بین ماه‌های اکتبر و اواسط ماه جون یخ می‌بندد. هم‌چنین در این یادداشت آمده است که چشمه‌های آب گرم نیز در این مکان وجود دارد.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\30.04.2021\Fact2.png

Inspiredtraveller / Archived-Link

نتیجه‌گیری: تصویری از دریاچه‌ای تیانچی(El Tianchi) که در مرز بین کوریای شمالی و چین موقعیت دارد به عنوان حوض لالان ولایت پنجشیر منتشر شد. رسانه‌ها و شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان در رده‌های زمانی متفاوت این تصویر را همه‌گانی کرده‌اند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *