تصویری از چینوک آمریکایی که حامل مواد ساختمانی برای بازسازی خانه‌های آسیب دیده‌گان سیل در متلتان بوده است‎

False International

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با نشر تصویری از یک بالگرد نظامی گفته‌اند که این چرخ‌بال آمریکایی افراد داعش را در ولایت‌های جنوبی و سمت شمال افغانستان انتقال داده است.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) نشان می‌دهد که این چرخبال آمریکایی در سال 2010 میلادی حامل مواد ساختمانی برای قربانیان سیل در متلتان، پاکستان بوده است.

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان هم‌زمان با نشر تصویری از یک بالگرد نظامی ادعا کرده‌اند که این چرخ‌بال آمریکایی افراد داعش را در شماری از ولایت‌های افغانستان انتقال داده است. این تصویر در 18 جولای 2021 میلادی از سوی کاربران منتشر شده است. در یادداشتی که از سوی کاربران هم‌زمان با این تصویر به نشر رسید، گفته شده است که این بالگرد حامل افراد وابسته به گروه داعش بوده و داعشیان را در ولایت‌های جنوبی و سمت شمال افغانستان انتقال داده است. در این یادداشت آمده است: ” چرخ‌بال امریکایی در حال پیاده کردن افراد داعش در ولایت‌های جنوبی پکتیا، کنر و شمال کشور“.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\19.07.2021\Helicopters carrying ISIS.png

Facebook / Archived-Link

از سوی دیگر این تصویر در سال‌های قبل نیز از سوی کاربران منتشر شده است. شماری از کاربران با نشر این تصویر ادعای مشابهی را وارد کرده و گفته‌اند که این بالگرد آمریکایی افراد داعش را در افغانستان پیاده کرده است و اما شمار دیگری از کاربران این چرخ‌بال را حامل اسلحه و مواد خوراکی برای طالبان دانسته‌اند. در اینجا دو یادداشتی را بارگذاری کردیم که از سوی کاربران در سال 2018 میلادی منتشر شده و تصویر این بالگرد نیز ضمیمه‌ای یادداشت‌ها شده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\19.07.2021\The US helicopters carrying weapons and food for the Taliban.png

FacebookFacebook
Archived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو(Factcrescendo) با استفاده از موتورهای جستجوی تصاویر نشان می‌دهد که تصویر نشر شده قدیمی بوده  و این تصویر در سال 2010 در متلتان، پاکستان ثبت شده است. بر اساس یافته‌های فاکت‌کریسیندو این بالگرد آمریکایی مواد ساختمانی را برای آسیب دیده‌گان سیل در آن کشور انتقال داده است.

این تصویر از سوی وبسایت وزارت دفاع آمریکا نیز منتشر شده است. یادداشتی که در پیوند به این تصویر از سوی وزارت دفاع آمریکا نگاشته شده حاکی از آن است که بالگرد چینوک آمریکایی (CH-47 Chinook) حامل مواد ساختمانی برای بازسازی خانه‌های آسیب دیده‌گان سیل در متلتان، پاکستان بوده است. بر اساس این یادداشت، در تصویر شماری از مردان پاکستانی مشاهده می‌شود که در حال تخلیه مواد ساختمانی اند. به نقل از یادداشت این تصویر در 28 سپتامبر 2010 ثبت شده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\19.07.2021\Pakistani men unload construction supplies delivered by a U.S. Army CH-47 Chinook helicopter to rebuild the homes of flood victims in Matlatan, Pakistan, Sept. 28, 2010.png

US-Dept Of Defense / Archived-Link

در همین حال وبسایت المی(Alamy) هم‌چنان با نشر این تصویر نگاشته است که شماری از مردان پاکستانی در حال تخلیه مواد ساختمانی از بالگرد چینوک آمریکایی (CH-47 Chinook) اند که برای بازسای خانه‌های آسیب دیده‌گان سیل متلتان، پاکستان از سوی ارتش ایالات متحده تحویل داده شده است. این وبسایت امتیاز این تصویر را به اس‌جی‌تی. جسون بوشونگ(Sgt. Jason Bushong) داده و گفته است که این تصویر در 28 سپتامبر 2010 ثبت شده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\19.07.2021\Pakistani men unload construction supplies delivered by a U.S. Army CH-47 chinook helicopter from 16th Combat Aviation Brigade to rebuild flood victims homes in Matlatan, Pakistan on Sept. 28.png

Alamy / Archived-Link

نتیجه‌گیری: بالگرد آمریکایی که در سال 2010 میلادی مواد ساختمانی را برای بازسازی خانه‌های آسیب دیده‌گان سیل در پاکستان انتقال داده است.

Avatar

عنوان: تصویری از چینوک آمریکایی که حامل مواد ساختمانی برای بازسازی خانه‌های آسیب دیده‌گان سیل در متلتان بوده است‎

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *