همه‌گانی شدن تصویر سد آبی شیروان به عنوان سد آبی کمال خان

False National

تصویری از یک سد آبی به عنوان سد آبی کمال خان منتشر شد. شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصویری از یک سد آبی را نشر کردند. آنان با نشر این تصویر نگاشته‌اند که این تصویر از سد آبی کمال خان است.

ادعا: در (24 مارچ 2021) تصویری از یک سد آبی به عنوان سد آبی کمال خان منتشر گردید. کاربری در صفحه فیس‌بوکش با نشر تصویر این سد آبی ادعا کرده‌است که این تصویری از سد آبی کمال خان است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\claim.png

Facebook / Archived-Link 

بررسی واقعیت: با جستجوی این تصویر در موتورهای جستجوگر تصاویر دریافتیم که این تصویر از سد آبی کمال خان نیست. در سال‌های اخیر شماری از رسانه‌های ایران این تصویر را به عنوان سد آبی  شیروان نشر کرده‌است. در (1 می 2019) خبرگزاری‌جمهوری‌اسلامی این تصویر را با گزارشی زیر عنوان ” ذخيره حجم آب سد بارزو شيروان به 42 ميليون مترمكعب رسيد” منتشر کرده‌است.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\22.png

Irna.ir / Archived-Link

در همین حال ما در مورد سد آبی شیروان هم‌چنان جستجو کردیم و دریافتیم که این سد آبی در مدت 36 ماه در روستای بارزو، استان خراسان ایران ساخته شده‌است که ظرفیت 92 میلیون مترمکعب آب را دارد.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\Shirvan Dam.png

Mellisakhteman.com / Archived-Link

هم‌چنان اینجا تصویرهای سد کمال خان را بارگذاری کرده‌ایم. صفحه فیس‌بوک ارگ تصویرهای از این سد را به نشر رسانیده‌است، در این تصویرها رییس جمهور و شماری از مقامات حکومتی افغانستان در حین افتتاح سد کمال خان دیده می‌شود.

C:\Users\Mujtaba Ali\Desktop\Kamal Khan Dam.png

Facebook / Archived-Link

نتیجه‌گیری: تصویری از سد آبی شیروان ایران به عنوان تصویر سد آبی کمال خان در افغانستان به نشر رسید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *