ادامه مبارزات انتخاباتی در ترکیه؛ دور نخست بی‌نتیجه و اما دو نامزد پیشتاز در دور دوم انتخابات با هم رقابت می‌کنند

International Misleading

پس از ختم دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از ۱۴ می ۲۰۲۳ میلادی به این‌سو مدعی اند که رجب طیب اردوغان آرای لازم را بدست آورده و پیروز این رقابت است. در ادعای کاربران آمده است: “زنده باد مرد قهرمان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برنده انتخابات شد“.

Facebook-Post / Archived-Post

یافته‌ها در پیوند به این ادعا نشان می‌دهد که هیچ یک از نامزدهای کرسی ریاست جمهوری ترکیه در دور نخست انتخابات آرای ۵۰ بر علاوه‌ی یک را بدست نیاورده است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، انتخابات ریاست جمهوری ترکیه برای بار دوم در ۲۸ ماه می سال روان میلادی برگزار می‌شود که در آن دو نامزد پیشتاز به رقابت می‌پردازند.

بررسی واقعیت: یافته‌ها در پیوند به این ادعا نشان می‌دهد که هیچ یک از نامزدهای کرسی ریاست جمهوری ترکیه در دور نخست انتخابات آرای ۵۰ بر علاوه‌ی یک را بدست نیاورده است. بر بنیاد یافته‌های به‌دست آمده، انتخابات ریاست جمهوری ترکیه برای بار دوم در ۲۸ ماه می سال روان میلادی میان اردوغان و قلیچداراوغلو، دو نامزد پیشتاز برگزار می‌شود.

پس از آن‌که انتخابات در ترکیه به پایان رسید، هیچ یک از نامزدها موفق به کسب آرای لازم برای احراز کرسی ریاست جمهوری آن کشور نشده است. بر بنیاد گزارش‌های نشر شده، انتخابات ریاست جمهوری ترکیه برای بار دوم در ۲۸ ماه می سال روان میلادی برگزار می‌شود و دو نامزد پیشتاز در آن به رقابت می‌پردازند.

در دور نخست و پس از شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری، رجب طیب اردوغان بیش از ۴۹ درصد و کمال قلیچداراوغلو بیش از ۴۴ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند.

Anadolu-Ajansi / Archived-Link

از سوی دیگر، تصویری که هم‌زمان با این ادعا منتشر شده است، تصویر نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری ترکیه است. این تصویر را صفحه توییتر الاحداث الروسیه در ۱۴ می ۲۰۲۳ میلادی منتشر کرده است.

Archived-Tweet

خلاصه: در پی ختم دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی رجب طیب اردوغان را برنده این رقابت عنوان کرده و گفته‌اند که او به عنوان رییس جمهور ترکیه برگزیده شده است. این در حالی‌ست که در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ترکیه هیچ یک از نامزدها آرای کافی برای احراز کرسی ریاست جمهوری را بدست نیاورده و قرار است که انتخابات دور دوم میان دو نامزد پیشتاز در ۲۸ می سال روان میلادی برگزار شود.

Avatar

عنوان: ادامه مبارزات انتخاباتی در ترکیه؛ دور نخست بی‌نتیجه و اما دو نامزد پیشتاز در دور دوم انتخابات با هم رقابت می‌کنند

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *