شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان، تصاویر مکان‌های مختلف را به عنوان تصاویری از زیبای‌های افغانستان به نشر رسانیده‌اند.

National Partly False

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان، تصاویری که بیان‌گر طبیعت کشورهای دیگر است را به عنوان تصاویری از زیبای‌های طبیعت در افغانستان نشر کردند، آنان مدعی شدند که این تصاویر متعلق به ولایت ولایات افغانستان است. در حالی‌که تحقیقات ما نشان می‌دهد که این تصویرها به کشورهای تاجیکستان، قرغیزستان و زلاندجدید بر می‌گردد.

ادعا: در تاریخ ۱۴.نوامبر.۲۰۱۹، برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان تصاویری از استان کوهستان بدخشان در تاجیکستان، پارک ملی فیوردلند در نیوزیلند و هم چنان تصویری از طبیعت کشور قرغیزستان را به عنوان تصاویر ولایت‌های افغانستان به کار برده‌اند. انان این تصویر را با عنوان‌های متفاوتی به نشر رسانیده‌اند.

ادعا

فیسبوک (Facebook) فیسبوک (Facebook)
ارشیف (Archive)

بررسی واقعیت: سپس از بررسی‌های که در Google Image Reverse، Gettyimages، Pinterest، Reddit، (mykg.club) و ویکی‌پدیا انجام دادیم، دریافتیم که این ادعاها نادرست است.

تصویر نخست، در 22.مارچ.2014 از قلعه خمب استان کوهستان بدخشان گرفته شده‌است و مربوط به کشور تاجیکستان می‌شود.

فاکت

برای مشاهده بیشتر – Google Image Reverse / Gettyimages / Pinterest / ویکی‌پدیا

تصویر دومی، تحقیقات ما هم‌چنان نشان می‌دهد که این تصویراز طبیعت کشور قرغیزستان است و سایت انترنتی (mykg.club) در تاریخ 5.اکتبر.2017 این تصویر را به نشر رسانیده‌است.

C:\Users\30CuRe\Desktop\2.png

برای مشاهده بیشتر – mykg.club / Archive

تصویر سومی، این تصویر نمایان‌گر پارک ملی در نیوزیلند است که در تاریخ 4.مارچ.2019 از سوی سایت انترنتی (reddit.com) به نشر رسیده‌است.

C:\Users\30CuRe\Desktop\3.png

برای مشاهده بیشتر – reddit.com / Archive

استنتاج: برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی تصاویری از قلعه خمب استان کوهستان بدخشان تاجیکستان، طبیعت قرغیزستان و پارک ملی نیوزلند را به عنوان تصویرهای طبیعت افغانستان به نشر رسانیده‌اند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *