در پی وقوع دومین انفجار در استانبول تصویر قدیمی یک رویداد انفجاری شهر ریحانلی بازنشر شد

International Misleading Terrorism

برخی از گزارش‌ها حاکی از وقوع دومین انفجار در شهر استانبول ترکیه اند. به نقل از گزارش‌های نشر شده، این انفجار ناشی از نشت گاز در جاده‌ی اولیا آتا واقع در منطقه فاتح استانبول بوده است. گزارش شده است که در نتیجه این رویداد ۹ نفر زخمی شده‌اند. 

در جریان یک هفته‌ی گذشته، استانبول گواه دو رویداد انفجاری بوده است. اولین انفجار در آن شهر، عصر روز یک‌شنبه در ۱۳ نوامبر سال جاری در جاده‌ی استقلال به‌وقوع پیوست که در نتیجه‌ی آن دست‌کم ۶ نفر کشته و ۸۱ نفر زخمی شده‌اند. بر بنیاد گزارش‌ها در پیوند به این رویداد، ۴۶ نفر مظنون بازداشت شده‌اند.

و اما صفحات رسانه‌های اجتماعی؛ در پی وقوع دومین انفجار در استانبول، شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی نیز این خبر را منتشر کرده‌اند. کاربران هم‌زمان با نشر این خبر یک تصویر را نیز به عنوان تصویر خسارات ناشی از این انفجار همه‌گانی کرده‌اند. در تصویر نشر شده، وسایط نقلیه و ساختمان‌های مشاهده می‌شوند که در نتیجه آتش‌سوزی از بین رفته‌اند. این خبر و تصویر از ۱۶ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی در صفحات رسانه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند. 

Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post
Facebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-PostFacebook-Post
Archived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-PostArchived-Post

فاکت‌کریسیندو دریافته است که کاربران یک تصویر قدیمی را به عنوان تصویر دومین رویداد انفجاری استانبول بازنشر کرده‌اند.

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این تصویر نشان می‌دهد که هم‌زمان با نشر خبر دومین انفجار در استانبول، کاربران یک تصویر قدیمی را هم‌چنان بازنشر کرده‌اند.

وبسایت نیویارک‌تایمز این تصویر را در ۱۱ می ۲۰۱۳ میلادی منتشر کرده است. هم‌زمان با نشر این تصویر از انفجار نیرومند شهر ریحانلی ترکیه نیز گزارش شده است. بر اساس این گزارش در نتیجه انفجار دو موتر بمب در ریحانلی، یکی از شهرهای ترکیه در نزدیکی مرز سوریه دست‌کم ۴۳ نفر کشته شده‌اند. در گزارش آمده است که این انفجار در روز شنبه، ۱۱ می ۲۰۱۳ میلادی به‌وقوع پیوسته است.

نیویارک‌تایمز این تصویر را محل یکی از انفجارهای روز شنبه ریحانلی عنوان کرده است. این وبسایت امتیاز این تصویر را به آژانس‌های خبری آنادولو و پرس‌فوتوی اروپا اختصاص داده است. 

The New York Times / Archived-Link

وبسایت دویچه‌وله نیز در ۲۱ ثور ۱۳۹۲ هجری‌شمسی برابر با ۱۱ می ۲۰۱۳ میلادی از وقوع انفجارهای نیرومند در شهر ریحانلی ترکیه واقع در نزدیکی مرز سوریه گزارش داده است. در این گزارش هم‌چنان گفته شده است که در نتیجه این انفجار دست‌کم ۴۰ نفر کشته و ۱۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

DW-Report/Archived-Link

هم‌زمان با نشر خبر وقوع دومین انفجار در استانبول، یک تصویر قدیمی از محل انفجار شهر ریحانلی بازنشر شد. بر بنیاد یافته‌های فاکت‌کریسیندو انفجارهای شهر ریحانلی در سال ۲۰۱۳ میلادی رخ داده است.

Avatar

عنوان: در پی وقوع دومین انفجار در استانبول تصویر قدیمی یک رویداد انفجاری شهر ریحانلی بازنشر شد

بررسی واقعیت توسط: Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *