کاربران هم‌زمان با نشر چندین تصویر قدیمی از حمله بر کاروان طالبان در پنجشیر خبر داده‌اند

Misleading National

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان  با نشر چند تصویری که در آنها نظامیان و افراد بازداشت شده مشاهده می‌شوند از حمله نیروهای جبهه مقاومت بر کاروان طالبان در پنجشیر خبر داده‌اند. آنان گفته‌اند در نتیجه این یورش شماری از افراد طالبان کشته، زخمی و اسیر شده‌اند.

یافته‌های فاکت‌کریسیندو نشان می دهد که تصویرهای نشر شده قدیمی بوده و نیز تاکنون خبری در پیوند به این یورش از سوی منابع معتبر منتشر نشده است.  

ادعا: شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان از حمله چریکی نیروهای جبهه مقاومت بر کاروان طالبان در ولایت پنجشیر داده‌اند. به نقل از کاربران در نتیجه این یورش 6 طالب کشته، 8 طالب زخمی و 9 طالب اسیر شده‌اند. آنان هم‌زمان با نشر این خبر چند تصویری که در آنها نظامیان و افراد بازداشت شده مشاهده می‌شوند را نیز منتشر کرده‌اند. این یادداشت از 20 نوامبر 2021 میلادی به این‌سو همه‌گانی شده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\22.Nov.2021\The claims screenshots.png

Facebook-PostFacebook-Post
Archived-LinkArchived-Link

بررسی واقعیت: یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به این ادعا نشان می‌دهد که تاکنون این خبر از سوی منابع معتبر تایید نشده است. از سوی دیگر یافته‌های فاکت‌کریسیندو در پیوند به تصویرهای که هم‌زمان با این خبر نشر شده است نیز نشان می‌دهد که این تصویرها قدیمی بوده و شماری از رسانه‌ها در گذشته آنها را منتشر کرده‌اند.

در اینجا یافته‌های که در پیوند به هر تصویر به‌دست ما رسیده به اشتراک گذاشته شده است.

تصویر نخست: نخستین تصویر روایت‌گر نبرد میان نظامیان پیشین حکومت افغانستان با طالبان در ولایت هلمند است. رادیو آزادی و رسانه خاورمیانه با نشر این تصویر در وبسایت‌های شان از نبرد میان نظامیان حکومت پیشین افغانستان و طالبان در ولایت هلمند خبر داده‌اند. در 23 میزان 1399 رادیو آزادی در زیرنویس این تصویر از عملیات بازپس گیری نیروهای پیشین امنیتی افغانستان در ولایت هلمند نگاشته است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\22.Nov.2021\The reports screenshots.png

AzadiradioMiddleeastpress
Archived-LinkArchived-Link

تصویر دوم: در دومین تصویر عاملان حمله انتحاری زابل مشاهده می‌شوند که در ولایت غزنی بازداشت شده‌اند. در 21 سپتامبر 2019 آریانانیوز و Reporterly با نشر این تصویر گفته‌اند که طراح حمله انتحاری بر شفاخانه زابل در ولایت غزنی بازداشت شده است. در گزارش‌های این رسانه‌ها آمده است که نظامیان حکومت پیشین افغانستان در نتیجه یک عملیات در ولایت غزنی، 9 طالب را که در حمله انتحاری در نزدیک بیمارستان زابل دست داشته‌اند را بازداشت کرده است.

C:\Users\Dell-Vio\Desktop\22.Nov.2021\The report`s screenshots.png

ReporterlyAriananews
Archived-LinkArchived-Link

نتیجه‌گیری: کاربران هم‌زمان با نشر خبر حمله نیروهای جبهه مقاومت بر کاروان طالبان در پنجشیر شماری از تصویرهای قدیمی را بازنشر کرده‌اند.

Avatar

عنوان: کاربران هم‌زمان با نشر چندین تصویر قدیمی از حمله بر کاروان طالبان در پنجشیر خبر داده‌اند

بررسی واقعیت توسط:  Fact Crescendo Team 

نتیجه: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *